Ankara Valiliği tüm LGBTİ etkinliklerini süresiz yasakladı

LGBTİ Film Festivali Günleri'nin ardından, bu kez de LGBTİ örgütlerinin tüm etkinliklerini yasakladı

Ankara Valiliği tüm LGBTİ etkinliklerini süresiz yasakladı

Ankara Valiliği geçtiğimiz günelerde yapılması planlanan Alman LGBTİ Film Günleri'ni "Halkın bir kesimini, diğer bir kesimin aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik edeceği" ve "terör örgütlerinin karşıt görüşlü gruplara yönelik eylem arayışı içerisinde olduğu" bahanesiyle yasaklamıştı.Valilik bununla yetinmeyerek LGBTT ve LGBTİ vb. örgütlerin tüm etkinliklerini yasakladığını açıkladı. 

Ankara Valiliği yazılı olarak yaptığı açıklamada, “Çeşitli sosyal medya ve birtakım yazılı ve görsel medya organlarından LGBTT (Lezbiyen, gay, biseksüel, transseksüel veya travesti) ile LGBTİ (Lezbiyen, gay, biseksüel, transgender, intersex) adıyla çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından, ilimizin muhtelif yerlerinde birtakım toplumsal hassasiyet ve duyarlılıkları içeren sinema, sinevizyon, tiyatro, panel, söyleşi, sergi vb. etkinliklerin gerçekleştirileceği şeklinde bilgiler elde edilmiştir” dedi.

GENEL SAĞLIK VE AHLAK DA GEREKÇELER ARASINDA

Söz konusu paylaşımlarla halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik edeceği iddia edilen açıklamada, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlikenin ortaya çıkabileceği öne sürüldü. Açıklamada genel sağlığın ve ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasını tehlikeye düşürebileceği ifade edilen açıklamada, yapılmak istenen organizasyona katılacak olan grup ve şahıslara yönelik olarak; birtakım toplumsal duyarlılıklar nedeniyle de bazı kesimler tarafından tepki gösterilebileceği ve provokasyonlara neden olabileceği kaydedildi.

SÜRESİZ YASAK İLAN EDİLDİ

Açıklamada, “Bu nedenlerle 18 Kasım 2017 tarihinden itibaren süresiz olarak LGBTT_LGBTİ vb. örgütler tarafından ilimizin muhtelif yerlerinde birtakım toplumsal hassasiyet ve duyarlılıkları içeren sinema, sinevizyon, tiyatro, panel, söyleşi, sergi vb. etkinlikler,  5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C Maddesine göre ilimiz sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması amacıyla gerekli tedbirlerin alınması kapsamında, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesine ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11/f maddesi hükümleri doğrultusunda Valiliğimizce yasaklanmıştır” denildi. 

KAYNAK: Evrensel

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2017, 23:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER