Almanya’da LGBTİ sığınmacılar için özel yurt açılıyor

Almanya’nın ilk homoseksüel sığınmacı yurdu iki katlı bir binada hizmet verecek

Almanya’da LGBTİ sığınmacılar için özel yurt açılıyor

Almanya’da sadece LGBTİ sığınmacıların barınabileceği özel yurt açılıyor.

Ölüm tehlikesi nedeniyle Almanya’ya gelen İranlı bir homoseksüel sığınmacının burada kaldığı yurtlarda da dışlanması ve alay edilmesi üzerine, yaşadığı sıkıntıları Nürnberg’de gay ve lezbiyenlere hizmet veren Fliederlich derneğine aktarmasıyla çalışmalarına başlanan LGBTİ sığınmacılar yurdu Nürnberg’de tamamlandı.

Nürnberg’in Gostenhof semtinde bulunan Almanya’nın ilk homoseksüel sığınmacı yurdu iki katlı bir binada hizmet verecek.

Yurt çift kişilik beş oda ve ortak kullanılacak bir mutfağa sahip.

LGBTİ’lere özel yurdun çalışmalarını tamamladığını söyleyen Nürnberg Fliederlich derneği Başkanı Michael Glas, yurda ilk misafirin gönderilmesini beklediklerini söyledi.

LGBTİ sığınmacılar sorunundan İranlı sığınmacının durumunu iletmesiyle haberdar olduklarını belirten Michael Glas, kendilerine şu ana kadar onlarca kişinin başvuruda bulunduğunu açıkladı.

Normal sığınmacı yurtlarında bu kişilerin dışlandığını, alay edildiğini ve hatta şiddete maruz kaldıklarını vurgulayan Glas, dernek olarak bu nedenle harekete geçerek LGBTİ sığınmacılara özel bir yurt oluşturduklarını söyledi.

BERLİN’DE DE AÇILACAK

Spiegel Online’ın haberine göre, başkent Berlin’de de Mart ayı içerisinde gay ve lezbiyenler için özel bir yurdun hizmete girmesi bekleniyor.

Frankfurt ve Münih de de benzer çalışmaların yürütüldüğüne dikkat çeken Michael Glas, bu yönde talepler olduğunu belirtiyor. Tahminlere göre, sadece Nürnberg’de yüzlerce LGBTİ sığınmacı bulunuyor.

Nürnberg LGBTİ sığınmacılar yurduna kimin gönderileceğine belediyenin karar vereceği aktarılıyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2016, 12:34
YORUM EKLE