LGBTİ+ Onur Haftası yürüyüşüne saatler kala polis, Cihangir'de bir kafede oturan LGBTİ+ aktivistlerinden çok sayıda kişiyi ve AFP muhabiri Bülent Kılıç'ı gözaltına aldı.

Türkiye'nin birçok şehrinde LGBTİ+ Onur Haftası etkinliklerine yönelik yasak kararları alındı. İstanbul'da Valilik ve kaymakamlıklar yürüyüşe izin verilmeyeceğini duyurdu.

bulent-kilic

Aktivistler ise LGBTİ+ Onur Haftası için planladıkları yürüyüşü gerçekleştireceklerini belirtti.

Bugün saat 17.00'de yapılacak yürüyüş öncesinde valilik talimatıyla bazı metro seferleri iptal edilirken, Beyoğlu'ndaki pek çok sokak ve cadde de trafiğe kapatıldı.

Yürüyüş öncesi Cihangir'de çok sayıda polis, kafede oturan yurttaşları ablukaya aldı. Basının görüntü almasını engelleyen polislere tepki gösteren AFP muhabiri Bülent Kılıç da gözaltına alındı.

Gözaltıların ardından bir araya gelen LGBTİ'ler, polise "Aşk aşk hürriyet, uzak olsun nefret" ve "Polis defol, bu sokaklar bizim" sloganlarıyla tepki gösterdi.

Polis müdahalesine rağmen Onur Yürüyüşü için toplananlar, Cihangir'in ara sokaklarında yürüyüşlerini sürdürüyor.

BASIN MESLEK ÖRGÜTLERİNDEN TEPKİ

AFP Foto Muhabiri Bülent Kılıç'ın gözaltına alınmasının ardından DİSK Basın-İş açıklama yaptı. Sendika, İstanbul Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü'ne seslenerek, "Basın üzerindeki ablukayı kaldırın, gazetecilerin görüntü almasının engellenmesine son verin" dedi.

Kılıç'ın üyesi olduğu Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) da, yaptığı açıklamada, arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

Kaos GL, şu ana kadar en az 150 gözaltının olduğunu duyurdu.

NE OLMUŞTU?

Onur Yürüyüşü için yapılan çağrıları "sosyal medyadan yapılan izinsiz toplantı, gösteri yürüyüşü ve benzeri faaliyetlere ilişkin çağrılar" diye niteleyen İstanbul Valiliği, Beyoğlu'da saat 11.00 itibarıyla bazı yolları trafiğe kapatmıştı.

İstanbul Onur Yürüyüşü Komitesi, "20. İstanbul LGBTİQA+ Onur Yürüyüşü" için 26 Haziran Pazar günü saat 17.00’de Sıraselviler Caddesi'nde yapılacak basın açıklamasına destek çağrısı yapmıştı.

Kaynak: HALK TV