Güven, 8 Kasım 2018'de tutuklu bulunduğu cezaevinde açlık grevine başladı

DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Abdullah Öcalan'a uygulanan tecrite karşı tutuklu bulunduğu Diyarbakır Cezaevi'nde, 8 Kasım 2018'de başladığı açlık grevini sürdürüyor.

Gözden kaçırmayın

Ankara'nın Suriye'ye operasyon planının arkasında ne var? Ankara'nın Suriye'ye operasyon planının arkasında ne var?

 Leyla Güven'in kızı Sabiha Temizkan, kritik eşiği aşan annesinin sağlığıyla ilgili kötü bir gelişme olmasından endişe duyduklarını söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Suriye'nin Afrin'e kentine düzenlediği operasyon ile ilgili yaptığı açıklama ve paylaşımların ardından başlatılan soruşturma kapsamında Leyla Güven, 22 Ocak 2018'de gözaltına alındı.

Güven, işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece, 31 Ocak 2018'de, 'terör örgütü kurma veya yönetme', 'terör örgütüne üye olma' iddialarından tutuklandı.

Diyarbakır E Tipi Cezaevi'ne konulan Güven, 24 Haziran 2018'de yapılan genel seçimde, HDP'den Hakkari milletvekili seçildi.

8 Kasım 2018'de tutuklu bulunduğu cezaevinde açlık grevine başlayan Leyla Güven, açlık grevini 56 gündür sürdürüyor.

‘ENDİŞE EDİYORUZ’

Leyla Güven'in kızı Sabiha Temizkan, kritik eşiği aşan annesinin sağlık durumunda kötü bir gelişme olmasından endişe duyduklarını söyledi.

Temizkan, sık sık görüştüğü annesinin, taleplerinin karşılanmaması halinde açlık grevini sonlandırmayacağını anlatarak, şunları söyledi:

"Her hafta görüşüyorum. Bugün açlık grevinde 56'ncı gününde. En son 31 Aralık pazartesi günü gördüm. Morali yüksekti, genel olarak güçlü görünüyor. Tansiyon, baş ağrısı, uykusuzluk ve halsizlik problemleri var. Sese, kokuya ve ışığa karşı hassasiyet durumu gelişmiş. Sağlığıyla ilgili kritik eşiği aşmış durumda. Her an sağlığında kötü bir gelişme olmasından endişe ediyoruz. Ancak annem talebinin gerçekleşmemesi halinde açlık grevini sonlandırmayacağını söylüyor. Talebi de Abdullah Öcalan ile ailesi ve avukatlarının görüştürülmesi. Annemi, bunun toplumsal barışa katkı sunacağını belirtiyor" dedi.