Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan hava tahmin raporuna göre, Kuzey Afrika üzerinden yeni bir sıcak hava dalgası bekleniyor.

Cuma gününden itibaren yurttaki mevcut sıcak havaya ilaveten Kuzey Afrika üzerinden gelecek olan yeni bir sıcak hava dalgasının etkisine gireceği önümüzdeki hafta başında ise mevsim normallerine düşeceği tahmin ediliyor. 

MEVSİM NORMALLERİNİN 6 –10 DERECE ÜSTÜNDE OLACAK

Sıcak hava dalgısı nedeniyle, yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanların dikkat etmesi gerektiği uyarısı da yapıldı. Sıcak hava dalgası ile birlikte halen normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının ülkemizin genelinde hissedilir derecede artacağı ve mevsim normallerinin 6 - 10 derece üzerinde gerçekleşeceği ve bazı il ve ilçelerimizde uzun yıllar en yüksek sıcaklık değerlerine ulaşılabileceği bekleniyor. 

İSTANBUL 37, İZMİR 41, DİYARBAKIR 43 DERECE 

Bu hafta sonu bazı il merkezlerimizde gerçekleşmesi beklenen en yüksek hava sıcaklıkların Ankara, Bursa ve Malatya'da 40', İstanbul'da 37, İzmir ve Adana’da 41, Samsun, Trabzon ve Erzurum'da 32, Balıkesir, Edirne ve Antalya'da 42, Diyarbakır'da 43, Manisa'da 44, Şanlıurfa ve Aydın'da 45 derece olması bekleniyor.

HAFTA BAŞINDA ETKİSİNİ KAYBEDİYOR

Sıcak hava dalgasının önümüzdeki hafta başında pazartesi günü batı bölgelerde, Salı günü iç ve hafta ortasında Çarşamba günü ise Doğu bölgelerinde etkisini kaybedeceği ve hava sıcaklıklarının azalarak mevsim normalleri civarına düşeceği tahmin ediliyor.

10-16 SAATLERİNE DİKKAT 

Aşırı yüksek sıcaklıkların meydana getireceği olumsuzluklara karşı başta yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar olmak üzere vatandaşların güneş ışınlarının dik geldiği 10-16 saatleri arası güneş ışınlarına direk maruz kalmamaları hususunda dikkatli olmaları ve sıcaktan korunmak için gerekli önlemleri almaları büyük önem taşıyor.