Mehmet Murat Yıldırım / Demokrat Haber Kuşadası

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde Eğitim-Sen Temsilciliği tarafından Gezi Davası kararları protesto edildi. Çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcisinin destek verdiği etkinlikte basın açıklamasını Eğitim-Sen Kuşadası Temsilcisi Fatih Özkaya yaptı. Gezi direnişinin kardeşliği temel alan toplumsal bir hareket olduğunu ifade eden Özkaya, "Dün Çağlayan Adliyesi'nden çıkan Gezi davası kararı ile adalet bir kez daha katledilmiş, ülke tarihine kapkara bir sayfa daha eklenmiştir" dedi.

Kuşadası'nda vatandaşlar Gezi Davası kararlarını protesto etmek için Kaya Şavkay Meydanı'nda bir araya geldi. Eğitim-Sen Kuşadası Temsilciliği'nin çağrısı ile gerçekleşen etkinliğe Kuşadası Kent Dayanışması bileşeni sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri de katıldı.

kusadasi-2
 
"NEFRET SİLSİLESİ YARATTILAR"

Basın açıklamasını yapan Fatih Özkaya, Gezi Direnişi'nin ülkenin aydınlık geleceği olduğunu belirterek "Dün Çağlayan Adliyesinden çıkan Gezi davası kararı ile adalet bir kez daha katledilmiş, ülke tarihine kapkara bir sayfa daha eklenmiştir. Her şey 2013 yılının bir bahar günü  başlamıştı. İstanbul’un son yeşil alanlarından birisinin daha betonlaştırılmasına karşı çıkanlara reva görülen amansız şiddete duyulan tepki milyonların eşitlik, özgürlük ve demokrasi talebi ile birleşerek o ağaçların yeşeren dalları gibi kısa sürede tüm ülkeyi sarıp sarmaladı. Demokrasiye, adalete, özgürlüğe susamış her yaştan, her kimlikten, her düşünceden, her inançtan, her meslekten milyonlar dayanışmayı, karşılıklı saygı ve sevgiyi, kardeşliği temel alan bir toplumsal hareket olan Gezi Direnişi'ne imza attılar. Bu direniş, kutuplaştırmadan, ötekileştirmeden, ayrımcılıktan beslenenler için elbette ki en büyük tehditti. Bitmeyen bir nefret silsilesi yarattılar.  Hem 2014 yılında hem de 2019 yılında açılan davalarda tüm yargılananlar beraat etmesine rağmen siyasi iktidarın dayatması ile oluşturulan kurgu iddianamelerle yeni bir dava yarattılar. Bugüne kadar 20 hâkimin değiştiği davayı intikam alma aracına dönüştürdüler" dedi.

kusadasi-1

"GEZİ ÜLKENİN AYDINLIK GELECEĞİDİR"

Gezi Davası kararlarını iktidarın verdiğini belirten Özkaya,  "Dün, birisi daha önce iktidar partisinden milletvekili aday adayı olmak üzere 3 hâkimden oluşan mahkeme heyetinin verdiği kararla 4,5 yıldır tutuklu olan iş insanı Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi’ye ise 18’er yıl hapis cezası verilmiştir. Tüm kamuoyu çok iyi biliyor ki; Gezi hakkındaki karar dünkü mahkemede değil, çok daha önce iktidar tarafından siyasi olarak verilmiştir. Gezi karanlığa mahkum edilmek istenen bu ülkenin aydınlık geleceğidir. Gezi, suskunluğa mahkum edilmek istenen bu ülkenin nefesidir. Gezi  tüm farklılıklarına rağmen bu ülkede demokrasiden, adaletten kardeşlikten, barıştan yana olanların çok sesli korosudur. Öyle de kalacaktır. Hiçbir lekeleme çabası, hiçbir hukuksuz karar bu gerçeği değiştirmeye yetmeyecektir. KESK olarak,  tamamen kurgu iddianamelerle milyonların direnişi Gezi'yi lekelemeye dayanan, kolluk kuvvetlerinin gaz bombalı şiddetine karşı kullanılan maskeyi, deniz gözlüğünü, sargı bezini delil sayan bu kararı kabul etmiyoruz" diye konuştu.