Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.

Kurtulmuş'un açıklamaları şöyle:

2 YENİ KHK

“Bakanlar Kurulu'nda iki Kanun Hükmünde Kararname (KHK) gündeme gelmiştir. Bunlardan biri olan 670 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de öncelikli olarak bazı bakanlıklarımız ve kurumlarımızdan gelen, kamu personeli olma vasfını yitirmesi gereken yani FETÖ'cü olduğu tespit edilen kişilerle ilgili düzenlemedir.

“Dışişleri, Sahil Güvenlik, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere çeşitli kurumlardan gelen liste bugünkü KHK ile yayınlanarak yürürlüğe girecek ve bu listede ismi geçen FETÖ mensupları devlet memuriyeti vasfını kaybedeceklerdir. Bu KHK çerçevesinde görevden alınanların unvan ve meslek adlarını kullanmaları da mümkün olmayacaktır.

“El konulan kurum ve kuruluşlarla ilgili karar verilecek. Tahsisini yapacaktır.

2010 KPSS

“2010 KPSS'de soruları çaldıkları ve bu şekilde devlet memuriyetine girdikleri tespit edilenler, devlet memuriyetinden ihraç edileceklerdir. Ancak 2010'daki KPSS ile girmiş olup yapılan soruşturmalar sonucunda gerçekten hakkıyla devlet memuriyetine girdiği tespit edilenlere ise hiçbir şey olmayacak.

ASKERİ HASTANE

“GATA ve askeri hastaneler, Sağlık Bakanlığı’na devredilecek.

TİB

“671 sayılı kanun hükmünde kararname ile Telekomünasyon İletişim Başkanlığı (TİB) kapatılmaktadır. TİB kapatılmış ve BTK’ya devredilmiştir.

“Bu KHK ile özel harekat polisleri ile ilgili de kararlar alınmıştır. Akademisyenler için emeklilik yaşını 75’e çıkarıyoruz. Üniversitelerden uzaklaştırılanlar göz önüne alınırsa buradaki kararın önemi ortaya çıkmıştır.”