Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, HDP eş başkanları dahil 10 milletvekilinin tutuklanmasına ilişkin, "Türkiye'de 'meşru seçilmiş siyasilere haksızlık yapıldığı imajı yapılmaya çalışılıyor" dedi.

Kurtulmuş, AKP Seçim İşleri Başkanlığı tarafından parti genel merkezinde düzenlenen etkinlikte konuştu.

Kurtulmuş, “Faysal Sarıyıldız, Avrupa'da resmi toplantılarda ağırlanıyor. Orada verilen birtakım fotoğraflarla 'Türkiye'de 'meşru seçilmiş siyasiler'e haksızlık yapıldığı' imajı yapılmaya çalışılıyor. Anayasa değişikliği gereği AK Parti'den de CHP, MHP'den de milletvekillerinin dosyası açıldı. Bu anayasa değişikliğini TBMM yaptı. Neden HDP'den çağrılanlar ifade vermeye gitmiyorlar?” dedi.

Kurtulmuş, "Türkiye'de insan hakları ihlalleri olduğu, ekonominin Türkiye'de kötüye gittiği, FETÖ mağdurlarının oluştuğu yönündeki algılarla insanların zihinlerinin yönlendirilmeye çalışıldığını" öne sürdü.

Avrupa'nın en üst düzeydeki siyasi yetkililerinin birçoğunun 15 Temmuz gerçeğini görmezden geldiğini savunan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Eğer Avrupa Birliği, Türkiye ile dostane ilişkilerini geliştirmek istiyorsa, çok hızlı bir şekilde kararını vermek zorundadır. AB, Türkiye ilişkilerini kuvvetlendirmeyi mi önemsiyor yoksa Türkiye'de birkaç bin kişiden oluşan FETÖ ya da PKK ile iş birliği yapmayı mı tercih ediyor, kararları kendileri versin. Türkiye, kimsenin müstemlekesi olan bir ülke değildir. Kimsenin, birtakım böyle ihsanlarına muhtaç olan bir ülke hiç değildir. Eğer siz bize mutabakat gereği, serbest dolaşım imkanını vermezseniz, Türkiye de göçmen meselesini kendi topraklarına absorbe edecek, bu kadar yükü yüklenecek bir ülke değildir. O zaman bakın, göçmenlerle nasıl baş ediyorsanız edin."

‘ PYD MİNBİC’TEN YA ÇIKACAK YA ÇIKARILACAKTIR’

“Minbic'ten PYD ya çıkacak ya da çıkartılacaktır. Dolayısıyla Amerikalılar Türkiye'nin bu kararlılığını gördüler, YPG üzerindeki baskılarını artırıyorlar. YPG'den ve Amerikalı yetkililerden yapılan açıklamalarda da çok kısa bir süre içerisinde bütünüyle Minbic'in boşaltılacağı ve Fırat'ın doğusuna bu unsurun geçeceği tespit ediliyor.