Suriye'nin kuzeyindeki Kürtler, bugün düzenleyecekleri büyük bir mitingle başkenti Kamışlı olan özerk bir devlet ilan edecek.

7-8 Ocak 2014 tarihlerinde Suriye'nin Amude şehrinde bir araya gelen Yasama Meclisi, "Toplumsal Sözleşme" adı altında bir anayasa hazırlamıştı.

Radikal'de yer alan habere göre bu anayasa, Kürtler’in yoğunlukla yaşadığı Cizir, Kobani ve Efrin bölgeleri 3 ayrı kantona ayırmış ve PYD’yi de resmi ordu ilan etmişti.

Bu tarihlerden sonra çeşitli toplantılar yapan meclis, Cizir Kantonu için aldığı karar çerçevesinde geçici bir hükümetin kurulmasıyla, demokratik özerkliğini bugün ilan edecek.

Geçiş hükümetinde toplam 20 bakanlığın yer alacağı ve başkentin Kamışlı olacağı belirtildi. Ayrıca geçici hükümetin, halkın ekonomik, kültürel ihtiyaçlarının karşılanması için çalışmalar yapacağı ve 4 ay sonra yapılacak seçimler için gerekli hazırlıklara başlayacağı bildirildi.

Bölgedeki gözlemcilere göre, demokratik özerklik ilanı için PYD’nin, Nusaybin karşısında bulunan Kamışlı’da bugün büyük bir gösteri yapacağı ve bunun için çok sıkı güvenlik önlemleri aldığı belirtildi.

Cizir’den sonra diğer iki kantonun da aynı yolu izleyerek demokratik özerkliklerini ilan edecekleri ve geçici hükümeti kuracakları belirtiliyor.

Ayrıca PYD’nin Cenevre 2 konferansı öncesi böyle bir karar alması politik bir manevra olarak değerlendirildi.