Roger Waters, söylediği Kürtçe şarkılardaki ifadeler gerekçe gösterilerek 19 yıl hapis cezasına çarptırılan Nudem Durak’ın serbest bırakılması için çağrı yaptı. 

İngiliz müzik grubu Pink Floyd üyesi Roger Waters, 2015’ten beri Bayburt Cezaevi’nde tutuklu bulunan Nudem Durak’ın serbest bırakılması için AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulundu. Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Nudem Durak, söylediği Kürtçe şarkılardaki ifadeler gerekçe gösterilerek 2015’te tutuklanıp 19 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

'KABUL EDİLEMEZ'

”O bizim kız kardeşimiz” diyen Waters, Durak’a cezaevinde müzik aletleri sağlanamamasının kabul edilemez olduğunu belirtti. Waters, şunları söyledi: ”Kürtlerin tanınma arzusu hakkında ne düşünürseniz düşünün, Türkiye gibi büyük tarihsel sanat mirasına sahip bir ülkenin sanatçılara böyle davranması kabul edilemez.”

Waters, Durak için kampanyaların düzenlenmesinde de aktif rol alıyor. Daha önce de Angela Davis, Noam Chomsky, Ken Loach, David Graeber, Peter Gabriel gibi isimler Durak için “adalet” çağrısı yapmıştı.

Kaynak: MA