İstanbul Beyoğlu'ndaki İstiklal Caddesi’nde Kürtçe sokak müziği yaparken polislerin enstrümanlarına el koyup gözaltına aldığı müzik grubundan Ferhat Demir, üç arkadaşlarının hakaretlere ve küfre maruz kaldığını söyledi. Grup üyelerinin 2,5 saat kadar gözaltında tutulduğunu belirten Demir, enstrümanların da hâlâ kendilerine geri verilmediğini, geri almak için gittikleri polis merkezinde kendilerine hiçbir şekilde tolerans gösterilmediğini ifade etti. Enstrümanlarını almak için gerekli yerlere başvurular yaptıklarını belirten müzisyen, kendilerine yarın bir kez daha gelmelerinin söylendiğini aktardı. Para cezası kesildiği bilgisini de veren Demir, “Sokakta müzik yapan diğer arkadaşlara da kötü muamele var ama bize yapılan muamele daha farklı. Bir ayrımcılık olmadığını düşünmek istiyorum ama benim aklıma Kürtçe müzik yapmamızdan başka bir neden gelmiyor. İki cahil geliyor karşına, ‘Elin neden cebinde?’ diyor. Benim elimin cebimde olması seni ne ilgilendiriyor? Sen bana bir soru soruyorsun, ben de soruna cevap veriyorum, bu kadar. Biz bunu kendilerine de söyledik” dedi.

‘BİZE YAPILAN MUAMELEDEN RAHATSIZ OLAN ÇOK POLİS MEMURU VAR’

Ferhat Demir, kendilerine kötü muamelede bulunan polis memurlarına yönelik sözlerinin tüm polisler için genellenmemesi gerektiğini de söyledi: “Şunun altını çizmek istiyoruz. Bu iki kötü niyetli polisin yaptığını bütün polislere mal etmiyoruz. Bizim bu durumumuza, yaşadığımıza üzülen ve bundan rahatsız olan çok polis de var. Biz polis memurlarıyla sürekli sohbet ediyoruz sokakta da. Bu olaydan sonra da konuştuğumuz polisler, bize üzüntülerini aktardı.”

Tek isteklerinin, kendilerine gösterilen noktada müzik yapmak olduğunu söyleyen müzisyen Demir, şöyle devam etti: “Müziğimizin serbest olmasını istiyoruz. Bugün enstrümanlarımıza el konulduğu için müzik yapamadık ama yarın geri verirlerse yeniden müzik yapmaya başlayacağız. Benzer sorunların olacağını düşünüyoruz, bunu bile bile müziğe başlayacağız ama umudumuz, bunun gibi bir olayın bir daha yaşanmaması." 

Ferhat Demir, 29 Ocak’ta yaşanan olaydan sonra kendilerine çok sayıda siyasetçinin de ulaştığını, CHP’li ve HDP’li siyasetçilerin olaya yakından ilgi gösterdiğini ve konunun bu sayede Meclis gündemine de taşındığını hatırlattı.

NE OLMUŞTU?

29 Ocak Cumartesi günü İstiklal Caddesi’nde müzik yapan gruba polis müdahale etmiş, grup üyelerince çekilen görüntüler sosyal medyaya yansımıştı. Görüntülerde bir polis memurunun kendilerini uyaran grup üyelerine “Her yer benim bölgem. Meydan, burası, her yer benim bölgem. Yapamazsınız” dediği, diğer bir memurun ise müziği gerekçe göstermeden kestirdiği görülmüştü. Olayın ardından HDP Milletvekilleri Rıdvan Turan ve Ömer Faruk Gergerlioğlu, İçişleri Bakanı’nın yanıtlaması için soru önergeleri vermişti.