Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Ataşehir Şubesi ve Cemevi’nin, “Hak Mücadelemizde Eşit Yurttaşlık Talebimizi Yükseltelim” başlığıyla düzenlediği etkinlikler ikinci gününde dün sona erdi.

Program kapsamında konuşan HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, “Yaşadığımız topraklarda en uzun süreli hak kaybına uğrayan toplum Alevilerdir. Kürt sorunu bir gün çözülebilir. Ama Alevi sorunu asla çözülemez. Çözülebilmesi için topyekün bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç var” dedi.

Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat, Devletin asimilasyon politikaları ile Alevileri şekillendirmeye çalıştığını ifade etti.

Fırat, “Aleviler, devletin kurmaya çalıştığı homojen toplum planına karşı her zaman karşı gelmiştir. Problemlerin varlığını inkar etmek, önemsiz ve değersiz göstermek artık sorunların görünürlüğünü gizlemeye yetmiyor. Temel hak ve özgürlüklerin bizler açısından somutlaştırılmasını istiyoruz. Alevilerin inancı diğer tüm toplumlar için bir reform anlayışı doğurduğu için reddediliyor. Alevilerin özgür yaşaması demek, dinsel gericiliğe karşı verilecek laiklik mücadelesinden geçiyor” diye konuştu.

“YAŞADIĞIMIZ TOPRAKLARIN EN UZUN SÜRELİ HAK KAYBINA UĞRAYANI ALEVİLERDİR”

PİRHA’dan Barış Kop’un haberine göre, HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Türkiye’deki Alevi sorununa değinirken, şunları söyledi:

“Bugün Türkiye’nin sorunlarını sıraladığımız zaman can kayıpları nedeniyle birinci sırada Kürt sorunu yaşamsal bir sorun. Ondan sonra Alevi sorunu ve diğer sorunları sıralıyoruz. Ancak yaşadığımız topraklarda en uzun süreli hak kaybına, katliama, asimilasyona uğrayan toplum sıralamasına girdiğimiz zaman şüphesiz birinci sırada Aleviler yer alır. Varlığımızı bildiğimizden bu yana sürekli bir inkara, asimilasyona ve imhaya tabi tutulan bir topluluğuz. Dolayısıyla Alevilerin mücadelesi tarihin her dönemine damgasını vurmuştur.”

“KÜRT SORUNU BİR GÜN ÇÖZÜLEBİLİR AMA ALEVİ SORUNU ÇÖZÜLEMEZ”

“Merkezi otoriteye karşı duran bir anlayışı temsil ediyoruz” diyen Kenanoğlu, Alevilerin Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile barışmayan tek topluluk olduğunu kaydetti. Kenanoğlu şöyle konuştu:

“Bakıyorsunuz örneğin, AKP iktidarının, tek adam rejiminin bir türlü barışamadığı, kendi hanesine yazamadığı tek topluluk Alevilerdir. Bu nedenle her zaman hedefte yer almıştır. Bu topraklarda bir gün Kürt sorunu çözülebilir. Ama Alevi sorunu asla çözülemez. Çünkü Alevi sorunu çözülebilmesi için topyekun bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç var. Çünkü Alevilik meselesi bu ülkede öyle inançsal mesele olarak görülmemiştir. Alevilik bir güvenlik meselesi olarak yer almış.

Zamanında Turgut Öker ve bir milletvekili Genelkurmay’a davet ediliyor. Bir görüşme yapılıyor. 28 Şubat sürecinden bahsediyorum. Arkadaşlara deniliyor ki, “Aleviler iyidir, hoştur, seviyoruz ama asla cemevlerini ibadethane olarak kabul edemeyiz”. Bunu söyleyen 28 Şubat’ın sözde laik subayları. O yüzden Türkiye Cumhuriyeti Devleti açısından baktığınız zaman Kemalist’i, ulusalcısı, laiki vs. hangi tanımlama ile tanımlarsanız tanımlayın tamamı Alevilere karşıdır. Alevileri severler. Neden? Laikliğin koruyucusudur Aleviler.”

“DEVLET İÇİN MAKBUL VATANDAŞ, TÜRK VE SÜNNİ”

Cemevlerinin ibadethane olarak tanınmamasıyla ilgili olarak da konuşan Kenanoğlu, “Ama iş, cemevlerine ibadethane statüsü verme ve eşit yurttaşlık talebine geldiğinde orada duruluyor. Devlet açısından bir makbul vatandaş tanımı vardır. Bu makbul vatandaş Türk ve Sünni’dir. Sen bu makbul vatandaş tanımına uymuyorsan hiçbir şekilde bu devletin önemli kademelerinde bulunamazsın.

Taleplerin hiçbir zaman anayasa, hak, eşitlik temelinde ele alınmaz. Güvenlik konsepti çerçevesinde ele alınır. Cemevlerine statü verme sorunu zannetmeyin ki AKP ile gelmiş ve o gidince çözülecek bir sorun. Bu devlet kafası değişmediği sürece cemevleri ibadethane olarak kabul edilmez. Eşit yurttaşlık hakkı verilmez” ifadelerini kullandı.

“BİRLİKTE YAŞAMI SAVUNABİLMELİYİZ”

HBVAKV Genel Başkanı Ercan Geçmez ise kısa bir selamlama konuşması yaparken, “Aleviler olarak mutlak özümüze dönmeliyiz. Alevilerin kendi dostları ile birlikte hareket etme becerisini geliştirmesi gerekiyor. Türkiye’nin sorunları görmemezlikten gelmemesi gerekiyor. Birlikte yaşamayı savunabilmeliyiz” dedi.

Program kapsamında konuşmaların dışında sanatçı Gule Mayera, Muharrem Temiz ile Grup Dela Berta sahneye çıktı. Etkinlikler semah dönülmesinin ardından sona erdi.