Diyarbakır’da Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Kürt Yazarlar Derneği ve Kürt Pen üyesi Kürtçe dil eğitmeni-yazar Hasip Yanlıç, evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Yalınç’ın evinde yapılan aramada Hasan Cemal’in “Delila” adlı kitabına da el konulduğu belirtildi.

Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesi’nde Salı günü sabah saatlerinde, yazar Hasip Yanlıç’ın evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilmeyen Yanlıç, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’nde tutuluyor.

Dihaber’e bilgi veren avukat Devran Matyar, müvekkilinin dosyasına gizlilik kararı getirildiğinden dolayı dosya içeriğine ulaşamadıklarını belirtti. Matyar, Yanlıç’ın Demokratik Toplum Kongresi (DTK) bünyesinde akademik Kürtçe eğitim verdiğini ve “Örgüt propagandası” iddiası ile gözaltına alınmış olabileceğini söyledi.

Gözaltına alındığı günden bu yana müvekkili ile iki defa görüştüğünü kaydeden Matyar, gelecek Salı gününe kadar gözaltı süresinin uzatıldığını aktardı.

Her hangi bir delil olmamasına rağmen Yanlıç’ın gözaltında bekletildiğini ifade eden Matyar, “Evinde yapılan aramada Hasan Cemal’in ‘Delila’ kitabı ile birlikte 5 kitaba el konuldu. Herhangi bir sağlık sorunu yoktur” bilgisini paylaştı.