Kürt imamların yargılandığı DİAYDER davasının 6’ncı duruşması görüldü. 'Padişah' isimli gizli tanık çelişkili ifadeler verdi.

Gazete Duvar'dan Ferhat Yaşar'ın haberine göre, Kürtçe hutbe ve vaaz verdikleri gerekçesiyle Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (DİAYDER) 23 üyesinin yargılandığı davanın 6’ıncı duruşması Çağlayan'da bulunan İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya, tutuklu dernek başkanı Ekrem Baran Silivri Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Avukatların ve sanıkların hazır bulunduğu mahkeme, 'padişah' isimli gizli tanığın dinlenmesiyle başladı.

Mahkeme başkanı, gizli tanığa sanıkların isimlerini sordu. Gizli tanık, sorulan isimlerin birçoğunu bildiğini, Diyarbakır’daki toplantılarda PKK’ların cenazelerinde gördüğünü iddia etti. Avukatların talebi üzerine mahkeme başkanı bu sefer, isimlerini söylemeden yargılananları gizli tanığa gösterdi. Gizli tanık bu sırada isim olarak ‘tanıyorum’ dediği kişileri ‘tanımıyorum’, ‘görmedim’ yanıtını verdi.

Gizli tanık Aydın Ayhan ve Fevzi Barış’ın isimleri sorulduğunda ‘tanımıyorum’ dediği ancak kamerada görünce Aydın Ayhan ve Fevzi Barış’ı Diyarbakır’daki toplantılarda gördüğünü iddia etti. Aydın Ayhan ve Fevzi Barış ise, “Hayatımızda ne Diyarbakır’ı ne de Bağlar’ı gördük” dedi.

Gizli tanık, DİAYDER’i bilmediğini de ekledi. Mahkeme başkanı, gizli tanığa tutuklu yargılanan DİAYDER Balkanı Ekrem Baran’ın ismi sordu. "Tanıyorum” diyen gizli sanık, kamerada görünce de tanımadığını söyledi.Gizli tanık ifadesinden sonra mütalaasını açıklayan savcı, Ekrem Baran’ın tutuklu halinin devamını istedi.