Kürt siyasi tutukluların 42. gününde süren açlık grevine dikkat çekmek amacıyla Mersin E Tipi Kapalı Hapishanesi'nin önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya Mersin BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk de katıldı.

 

Kürkçü, "Dört duvar arasında olan binler, bu meseleyi çözebileceğine inanıyorken; hareket alanı daha geniş, iletişim alanı daha yüksek olan politikacılar, akademisyenler, yazarlar, gazeteciler bu meseleye dair henüz hatırı sayılır adımlar atmamıştır" dedi.

 

Kürkçü, toplumun tüm kesimlerini cezaevlerinden yükselen sese güç katmaya davet etti.  Kürkçü sözlerine şöyle devam etti: "Bu ülkede 20 yıldır tabut kaldırıyoruz. Oysa bu topraklar artık hayat istiyor. Bu hayatı karşılamak için insanlar ölümü göze alıyorlar. Biz onlar kadar cesur olabiliriz. Ölüm değil hayat kazansın, savaş değil barış kazansın, zalimler değil mazlumlar kazansın. Bütün insanlık tarihinin talebi budur" diye konuştu.

 

Eylemde sık sık, "Siyasi tutsaklar serbest bırakılsın", "Siyasi tutsaklar onurumuzdur", "Direne direne kazanacağız" sloganları atıldı. (ANF)