Diyarbakır Barosu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Siirt'in Kurtalan ilçesindeki esnaf ziyaretinde "Bulunduğunuz yer Kürdistan'dır" dediği için Cemil Taşkesen hakkında "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan soruşturma başlatılmasına karşı açıklama yaptı.

‘KÜRDİSTAN TANIMLAMASININ SORUŞTURMAYA KONU EDİLMESİ KABUL EDİLEMEZ’

Baro tarafından yapılan açıklamada, “Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı, Cemil Taştekin'in Kürdistan söylemi nedeniyle hakkında gözaltı kararı verilmiştir. Kürt kimliği, dili, coğrafyası kapsamında Kürdistan tanımlamasının suç olarak nitelendirilmesi ve soruşturmaya konu edilmesini kabul etmiyoruz. Kürt coğrafyasının Kürdistan olarak nitelendirilmesi, Kürt kimliğinin gereği olup suç nitelendirilmesi yapılarak, arama ve gözaltı işleminde bulunularak yargısal faaliyette bulunulmasının hukuki meşruiyeti bulunmamaktadır” denildi.

‘YARGILAMA SÜRECİNÜN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Açıklamada, Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Cemil Taştekin hakkında açılan soruşturma, ‘tek tip kimlik dayatması’ olarak değerlendirildi ve şu ifadelere yer verildi:

“Cemil Taştekin’in İYİ Parti Genel Başkanı Merak Akşener’e hitaben yapmış olduğu konuşma içeriği, tarihsel geçmişi itibariyle Kürt meselesine dair politika ve sistemik uygulamalara karşı, eleştiri ve tanımlamaları içermektedir. Hukuki güvenlik hakkı ve düşünce ve ifade hürriyeti ihlal edilerek hakkında soruşturma başlatılan ve gözaltı işlemleri devam eden Cemil Taştekin'in ivedilikle serbest bırakılmasını talep eder, Diyarbakır Barosu olarak yargılama sürecinin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Siirt'te esnaf ziyaretinde bulunduğu sırada, Akşener'le sohbet eden Cemil Taşkesen adlı esnaf "Dilimiz inkar ediliyor, kimliğimiz inkar ediliyor, Kürdistan inkar ediliyor. biz buna karşıyız. Şu an sizin bulunduğunuz yer Kürdistan'dır ama ne yazık ki Meclis'te bu Kürdistan inkâr ediliyor" ifadelerini kullanmıştı.

Açıklamada, "Kürt kimliği, dili, coğrafyası kapsamında Kürdistan tanımlamasının suç olarak nitelendirilmesi ve soruşturmaya konu edilmesini kabul etmiyoruz" denildi.

Taşkesen, "Dilimiz inkar ediliyor, kimliğimiz inkar ediliyor, Kürdistan inkar ediliyor. Biz buna karşıyız. Şu an sizin bulunduğunuz yer Kürdistan'dır ama ne yazık ki Meclis'te bu Kürdistan inkar ediliyor" ifadelerini kullanmış ve polis ekipleri bugün soruşturma kapsamında Taşkesen'i adresinde gözaltına almıştı.