İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) uzun süredir ıslah edemediği Kurbağalıdere’den yayılan kirlilik, hem insanlara hem de çevreye zarar vermeye devam ediyor. Derenin yüzeyindeki kirli siyah tabaka, fokurdama ve dereden yayılan dayanılmaz koku Kadıköylüleri ayağa kaldırdı.

Kurbağalıdere'nin bir an önce ıslah edilmesi amacıyla bir araya gelen Kadıköylüler "Kurbağalıdere zehir değil, temiz aksın" sloganıyla eylem yaptı. Kadıköy Kent Dayanışması tarafından düzenlenen yürüyüşte yoğun kokuya dikkat çekmek için maske takıldı 

Yoğurtçu Parkında başlayan yürüyüşe Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve Mahmut Tanal da destek verdi.

Yoğun katılımın olduğu yürüyüş bitiminde Kadıköy Kent Dayanışması adına yapılan basın açıklamasında İBB'nin yanlış ıslah çalışmaları nedeniyle Kurbağalıdere'den lağım aktığına dikkat çekilerek "zehir soluyoruz" denildi.

"Gerekli önlemler alınmadığı için sağlık riski giderek büyümektedir" denilen açıklamada gerekli önlemler alınmadığı takdirde, Kadıköy ve çevresinde yaşayan insanların ve tüm canlıların zehirlenmeye devam edileceğine dikkat çekildi. “Bu vurdumduymazlık, derenin hali, çalışmaların son derece yavaş ilerlemesi akıllara Kadıköy halkı cezalandırılıyor mu sorusunu ister istemez getirmekte” denilen açıklamada Kadıköy halkının yaşadığı ve yaşayacağı sorunlardan İBB'nin sorumlu olacağı hatırlatılarak ıslah çalışmasını en kısa sürede bitirilmesi istendi.

Yürüyüşe destek veren Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu dere ıslahının birkaç ayda tamamlanabilecek durumdayken 3 yıldır tamamlanmadığına dikkat çekti. 

Demokrat Haber