Erzurum’da Diyanete bağlı Hacı Bahattin Evgi Kuran Kursu’nda 14 çocuğa işkence yapıldığı iddiasıyla açılan davanın dünkü duruşmasında, daha önce işkence gördüğü yönünde ifade veren bazı çocuklar beyanlarını değiştirdi.

Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma, tartışmalarla başladı. Mağdur çocukların avukatları, çocuk hakları gereğince duruşmanın kapalı olmasını ve ilgisi olmayanların salondan çıkarılmasını istedi. Mahkeme heyeti bu talebi reddetti.

DİYANET DAVAYA KATILMAK İSTEDİ, REDDEDİLDİ

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin davaya katılma talepleri ise reddedildi.

"SOPALARLA DÖVÜLDÜK"

Orhan Bakırcı’nın T24’te yer alan haberine göre, mağdur çocukların avukatları, çocukların ifadelerinde, “kafalarına Kur'an ile vurulduğunu, duvardaki Atatürk posterlerine doğru kafaları çarptırılarak, üzerinde isimlerinin yazılı olduğu haydar isimli sopalarla dövüldüklerini, ağır hakaretlere uğradıklarını, bu olayların her gün yaşandığını” daha önce anlattıklarını anımsattı.

Avukatlar, “Çocukların tekrar ifadelerinin alınması, çocuklar üzerinde baskı kurulması nedeniyle ifadelerin güvenilirliğini azaltmaktadır” dedi.

AİLENİN İDDİASI: DEMİR SOPAYLA DÖVMÜŞLER

Duruşmada söz alan mağdur ailelerinden biri, “Çocuğunun bacaklarının mosmor edildiğini ve çocuklar önüne geçtiği için zor kurtulduğunu dile getirdi. Çocuğuna sorduğunda, 'Belletmenlerinin kendisini demir sopayla dövdüğünü' söylediğini” aktardı.

Bir başka anne de, çocuğunun ve diğer iki çocuğun idareci odasına kilitlenerek dövüldüklerini ve işkence sanığı Kur'an kursu idarecisinin "sizi buradan kim kurtarabilir, bundan sonra H.A'nın sözünü dinleyeceksiniz" dediğini, Kur'an kursu müdürünün çocuğunu dövmesi sebebiyle, çocuğun hastanede titreme nöbetleri geçirdiğini ve "U.G.' nin sesini duyuyorum şu an burdaymis gibi sesini duyuyorum" dediğini, çocuğun çok kez kriz geçirerek altını ıslattığını" söyledi.

Bir baba da “Çocuğumu devletin kurumuna emanet ettim, hafızlık eğitimi almasını istedim, ancak çocuğumun başına gelmeyen kalmadığı için sonuna kadar şikayetçiyim. Hesap vermelerini istiyorum. Benim çocuğum ve biz ailecek tedavi görüyoruz çocuğumun hayatını mahvettiler” dedi.
İfadesini değiştirdi

Çocuklardan biri ilk ifadesinde, “Ağır dayağa maruz kaldığını, diğer çocukların boğazlarının sıkıldığını” söylemişti. Çocuk, yeniden alınan ifadesinde ise kurs müdürü ve belletmenin, hiçbir şey yapmadıklarını söyledi. Çocuk, şikayetçi ailelerin isimlerini sıralayarak, “Onlar bana ‘hocaları tutuklatalım’ dediği için öyle söyledim” dedi.