Vedat Türkali hayatını kaybetti

Ünlü yazarın çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiğini öğrenildi

Vedat Türkali hayatını kaybetti

Türk edebiyatının usta isimlerinden Vedat Türkali, 97 yaşında Yalova'da hayata gözlerini yumdu.

Romancı, Şair, Senarist Türkali, bir süredir tedavi gördüğü Yalova Devlet Hastanesi’nde sabah saat 06.00 sularında hayatını kaybetti.

CNN Türk yayınına bağlanan Türkali’nin doktoru Özgür Akın Oto, ünlü yazarın çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

Oto, "İyi bir devrimciydi, devrimci olarak yaşadı, devrimci olarak öldü" dedi. Türkali'nin çoklu organ yetmezliğinden hayatını kaybettiği belirtildi.

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş yaptıkları açıklamada “Vedat Türkali yüreğimizde ve zihnimizde hep yaşayacak” dediler. Açıklamada “Vedat Türkali, yarattığı eserleri ve siyasi duruşuyla Türkiye işçi hareketi mücadelesinin, sosyalist ve devrimci mücadelenin önemli kişiliklerinden biri oldu. Vedat Türkali, Kürt sorunu üstüne doğruları en erken dile getirenlerden biriydi. Kürt halkıyla ve siyasetiyle kurduğu dayanışma ilişkisi, barış ve çözüm konularında sahip olduğu kararlı duruş her zaman büyük bir destek oldu” denildi.

Vedat Türkali Kimdir?

13 Mayıs 1919'da Samsun'da doğan Türkali, liseyi Samsun Lisesi'nde okuduktan sonra 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Aynı yıl eşi Merih Pirhasan'la evlendi.

Maltepe Askeri Lisesi ve Kuleli Askeri Lisesi'nde edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra 1951'de siyasi sebeple tutuklandı. 9 yıl ceza aldı. 7 yıl sonunda koşullu olarak serbest kaldı.

Rıfat Ilgaz ile Gar Yayınlarını kurdu.

1960'ta Dolandırıcılar Şahı ile senaristliğe başladı. 1965'te Karanlıkta Uyananlar filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Senaryo Ödülü'nü kazandı.

Bir Gün Tek Başına, Mavi Karanlık, Tek Kişilik Ölüm, Güven, Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Kayıp Romanlar, Yalancı Tanıklar Kahvesi, Bitti Bitti Bitmedi gibi romanlara imza attı.

1974'te Milliyet Yayınları Roman Yarışması'nda birincilik ödülünü, 1976'da Orhan Kemal Roman Armağanını kazandı. 2016'da Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü'ne layık görüldü.

Geçmişte TKP üyesi olan Vedat Türkali, emek, demokrasi ve barış mücadelesine omuz vermeyi hep sürdürdü.

Vedat Türkali, 2014 yılında çıkan son romanı "Bitti Bitti Bitmedi"yi HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in okuması için Abdullah Öcalan'a götürdüğünü söylemişti. Roman, Diyarbakır Cezaevi'nde işkence görmüş bir yazarla 1915'te ailesi katledilen Ermeni bir genç kadının aşk hikayesini anlatıyordu.

2002 yılında DEHAP'tan milletvekili adayı oldu. Son seçimlerde HDP'yi destekleyen açıklamalar yaptı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2016, 18:17
YORUM EKLE