Tophane'de sanat galerisine saldırı

'Sizi burada yaşatmayacağız' diyerek saldırdılar

Tophane'de sanat galerisine saldırı

Tophane'de bulunan Daire Sanat Galerisine 15 kişilik bir grup, 'Çoktan Seçmeli' adlı serginin açılışı sırasında saldırdı.

"Sanata karşı değiliz, davranış şeklinizi beğenmiyoruz, hepiniz gideceksiniz" diyen grup, içeride bulunanların dışarıya çıkmasına izin vermedi.

"Hesabını vereceksiniz, yaşatmayacağız sizi burada" diye tehditler savuran grup, polisin gelmesiyle bölgeden uzaklaştırıldı.

Açılış davetlilerinden sanatçı Ender Özer yaşanan saldırıyı şöyle anlattı:

"Açılış sırasındaki performansın ardından verilen ara sırasında dışarı çıkan konuklardan bir çift ve bir esnafın arasında tartışma başladı. Bu esnada bir gürültü oldu, esnaf bağırmaya başladı ve bir anda galerinin önünde kalabalık arttı. Çift de hemen galeriye girdi, galerinin sahibi Selin Söl konukları galeriye soktu, kapıyı kapattı. Bu esnada kalabalık 'getirin onu buraya, burada çiftlerin böyle davranması bizim kültürümüze ters, onlar dışarı çıksın' diye bağırıyordu. Polis arandı fakat ancak 1 saat sonra geldi. Bu esnada galeri sahibi ve birkaç kişi daha kapının önündeki kitleyi sakinleştirmeye çalışıyordu. Fakat kalabalık kavga ettikleri kişinin özür dilemesini talep ediyordu. 'Biz özür dilenecek bir şey yapmadık' diyen kadına gericilerin cevabı ise 'sen kadınsın, nasıl özür dileyeceğini buraya gel de anlatalım' oldu. Bu esnada polis ve galeriden birkaç kişinin eskortluk etmesiyle esnafla tartışan konuk arabasına götürülebildi. Fakat saldırgan grup hâlâ 'sizi burada yaşatmayacağız' diye tehditler savuruyordu.'

Galeri sahibi Selin Söl saldırı hakkında şunları söyledi:

Davetlilerden bir çift sigara içmeye çıktıkları sırada, erkek yanındaki kadını öptüğü için yoldan geçen biri 'utanmıyor musun sokakta sevişmeye?' diye bağırmaya başladı. Bu tartışma üzerine çift galeriden içeri girdi. Aniden 15-20 kişi galerinin kapısında birikti ve 'O yeşil montlu kişiyi getirin bize' diye bağırmaya başladılar. 'Sokak ortasında sevişilmez, bizim kültürümüzde böyle şeyler olmaz' diye bağırıyorlardı. Sataşmak için bahane uyduruyor gibiydiler. Ben de bunun üzerine herkesi içeri aldım. Davetlilerden de dayanamayıp cevap verenler oldu. Ama saldırgan grup üzerimize atılmak için zaten bahane bekliyordu. Polis hem tek kişi olarak hem de geç geldi. Hâlâ içerideki davetliyi istiyorlardı. Linç edeceklerini düşündük tartıştıkları davetliyi. Bu arada ev sahibimi aradım arabulucuk yapabilir düşüncesiyle. O gelip biraz yumuşatmaya çalıştı gerginliği. Bu ciddi bir gerilim, tedirginim o sebeple, yarın ve sonrası için ne olacağını bilemiyorum şu an. Ev sahibim de mahalle baskısı hissediyor aynı şekilde benim gibi. O da tedirgin. Benim hissettiğim güvenliksiz. Biz bu akşam güvenliksiz hissettik kendimizi. Bir çete, sudan bir sebeple bunu yapıyor. Sataştıkları kişiler davetli değil, sokaktan geçen birileri de olabilirdi. Ki insanların sokakta birbirlerini öpebileceğini de söyledik onlara. Sokaktan geçen biri de yanındaki kişiyi öpebilirdi. Ama karşımızdaki kişiler iletişim kurabildiğimiz kişiler değil."

Galeri sahibinin saldırı anını görüntülemeye çalışmasına ise kalabalık grup izin vermedi.

Daire Sanat Galerisine daha önce de tehditlerde bulunulduğu öğrenildi.

Kaynak: soL

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2015, 23:09
YORUM EKLE