'Tayyip Bey dizimizi izlerse mutlu oluruz!'

Başbakan'ın istediği gibi bir dizi...

'Tayyip Bey dizimizi izlerse mutlu oluruz!'

Başbakan Erdoğan’ın başta Muhteşem Yüzyıl olamak üzere televizyon programları, filmler ve dizilere yönelik eleştirileri sonuçlarını yaratmaya başladı.

Yeni çekilecek dizilerden Fatih'in yapımcısı Fatih Aksoy reyting uğruna oryantalist bir bakışla hareme bakmadıklarını söylerken "Biz Fatih'i Türk ve Müslüman gözüyle anlattık, Tayyip Bey bizi izlerse mutlu oluruz" dedi.

Fatih Aksoy, Fatih Sultan Mehmet'in fetih dönemini anlatan Fetih 1453 filminin yapımcılığını üstlenmişti. Film her ne kadar döneme ait hatalar olduğu söylenip eleştirilse de iyi bir gişe başarısı yakaladı. Aksoy bu defa Fatih dizisiyle Fatih Sultan Mehmet'in tahttaki son on yılını anlatacak.

TÜRKİYE'NİN EN PAHALI DİZİSİ

Yeni Şafak'tan Kübra Sözmezışık'a konuşan yapımcı, Fatih için Türkiye'nin en pahalı dizisi olduğunu belirtti ve Fatih Sultan Mehmet'in Müslüman İmparator kimliğini ön plana çıkardıklarını ifade etti. "Tarihte yerini almış karakterlere saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

HAREM DEĞİL İSLAM ÖN PLANDA OLACAK

Haremi gösterirken kadınların kıyafetleri konusunda hassas davrandıklarını söyleyen Aksoy, hareme oryantalist bakış açısıyla bakmadıklarını savundu. Fatih Sultan Mehmet'in kendisini dünyaya Müslüman İmparator olarak kabul ettirmek istediğini söyleyen Aksoy, "Fatih'i harekete geçiren bu duyguydu. Fatih karakterini ortaya çıkaran en önemli unsur din. Bu duyguyu göz ardı edemezdik. Dizide manevi duygular ön planda. Adaletli bir padişah. Son on yılda kurduğu büyük İmparatorluğu kendisinden sonra yönetecek olanların derdine düşüyor ve tahta layık olanın geçmesini istiyor. Bunun için de oğullarını tahta hazırlıyor" ifadelerini kullandı.

TAYYİP BEY FIRSAT BULUP DA İZLERSE MUTLU OLURUZ

Dizi için Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan destek istemediklerini söyleyen Fatih Aksoy, devletin parasının diziler için harcanmasını doğru bulmadığını ifade eti.

Fetih 1453 filmini beğenen Başbakan Erdoğan'ın bu diziyi de beğenmesini umduğunu söyleyen Aksoy, "Tayyip Bey fırsat bulup seyrederse mutlu oluruz" dedi.

Muhteşem Yüzyıl için yapılan 'gerçekleri yansıtmadığı' tarzındaki eleştirileri Fatih dizisi için beklemediklerini söyleyen Aksoy, "Tarihte yerini almış karakterlere saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum. Reyting uğruna karakterlerin aslını deforme edemeyiz. Bu tabi ki yapımcılar için zor bir durum. Fakat bu zorlukla baş etmek zorundayız. Herkes tarihe farklı perspektiften bakıyor. Romanya'da Fatih çekilmiş olsaydı onlar farklı bir kişilik ortaya çıkarırlardı. Biz Fatih'i Türk ve Müslüman gözüyle anlattık. Dizi Türkiye'de başarılı olursa dünyaya satılacak. Bu yüzden reytingi önemsiyorum. Seyirci sevmezse insanlar üzerinde etkisi de olmuyor. Hâlbuki bu yapımlar sayesinde insanlar tarihi yeniden okuma fırsatı elde ediyor" şeklinde konuştu.

Senaryoyu okurken bugüne ait olaylarla paralellik gördüğünü belirten Aksoy, "Sanırım bu ülke yönetimiyle ilgili bir benzerlik. O tarihte yaşanılanlar bugün ile benzerlikler taşıyor. Fakat biz özel olarak bugüne gönderme yapmadık. Biz Fatih'in devleti yönetme biçimini anlatıyoruz" diyerek sözlerini noktaladı. (Gazeteciler.com)

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2013, 09:07
YORUM EKLE