'Şu Mardin'in dağları'nı, 'Şu Kandil'in dağları' yaptılar

Sanatçı Bilgiç'e şarkı söylememe cezası verdiler…

'Şu Mardin'in dağları'nı, 'Şu Kandil'in dağları' yaptılar

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde seslendirdiği ezgiler nedeniyle hakkında 5 yıla kadar hapis cezası istenen Sanatçı Halit Bilgiç'in davası 3 yıla kadar aynı suçu işlememesi koşulu ile ertelendi.

 

12 Haziran 2011 Genel Seçimleri'nde Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu'nun Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde düzenlediği mitingde Kürtçe ve Türkçe ezgiler seslendiren sanatçı Halit Bilgiç'e açılan davanın duruşması görüldü. Seslendirdiği ''Özgürlük çiçeğimsin", "Oremar" ve "Heval'' parçaları nedeniyle hakkında İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce "Örgüt propagandası yapmaktan" dava açılan ve 5 yıla kadar ceza istenen Bilgiç'in 11 Temmuz'da görülen duruşmasında mahkeme, 3. Yargı Paketi kapsamında Bilgiç'in 3 yıl içinde aynı suçu işlememesi koşulu ile davasını erteledi.

 

Bilgiç, "Özgürlük Çiçeğimsin" şarkısının yasal ve Kültür Bakanlığı onaylı olan bir şarkı olduğunu "Heval'' parçasında kendisi ''Şu Mardin'in dağlarında gezer misin Heval'' şeklinde söylemesine rağmen, tutanaklara ''Şu Kandil'in dağlarında gezer misin Heval'' diye geçildiğini kaydederek, bunun kasıtlı olduğunu ifade etti. Hiçbir ülkede şarkı söyleyen bir sanatçı için dava açılmadığını söyleyen Bilgiç, Türkiye'de tam aksine ''Oremar'' parçasını okuduğu için daha önce de kendisine 10 ay ceza verildiğini, ''Roj Tv izleyin, gerçek gündemi Roj Tv ile takip edin'' dediği için hakkında dava açıldığını, yine bir konuşmasında "Ne asker, ne de gerilla ölmesin, hiç bir ana ağlamasın'' dediği için hakkında soruşturma açıldığını belirtti. BDP miting ve etkinliklerine katıldığı için kendisi hakkında bunca dava açıldığını kaydeden Bilgiç, sanatçılara şu çağrıda bulundu: ''Ben bir Arap olarak bu mücadeleye destek veriyorum. Ülkeye ve halka, barış ve özgürlük gelene kadar Kürdüm diyorum ve her zaman da diyeceğim. Sizlerden ricamız çıktığınız bütün konserlere de, yaptığınız bütün albümlerde, az da olsa halkınızı savunacak bir şeyler yapın. Bu bir gurur, bu bir onur meselesidir. Sistem bizleri korkutmak için cezalandırıyor. Ölen bu halkın çocukları, tutuklanan yine bu halkın çocukları, işkence gören de bu halkın çocukları olmasına rağmen, bu halk halen barış diye haykırıyorsa biz de desteklerimizi esirgemeyeceğiz'' dedi.

 

11 Temmuz'da İzmir'de çıktığı mahkemede hakimin kendisine 3 yıl erteleme cezası verdiğini bunun da ''Sen 3 yıla kadar konuşmayacaksın, şarkı söylemeyeceksin" demek istediğini söyleyen Bilgiç, "Ben oraya sohbet etmeye gitmiyorum ki, tabi ki de şarkı söyleyeceğim. Ben oraya o halk için gidiyorum o halkın istediği bütün şarkıları söyleyeceğim. Biz sanatçıyız, sanatçı kimliği taşıyoruz.'' dedi.

 

Ozan Arif'in çıktığı bütün konserlerde ve kasetlerinde Kürtlere küfür ettiği halde kendisi hakkında hiç bir dava açılmadığını hatırlatan Bilgiç, "Bunun için bu ülkeye barış gelene kadar ben de Kürdüm diyerek tepkimi dile getireceğim" diye konuştu. (Yüksekova Haber)

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2012, 11:34

YORUM EKLE
YORUMLAR
erol.aktas.
erol.aktas. - 7 yıl Önce

Senin.gibi.delikanlilar.oldukca.bu.halk.yilmayacak.

QAMŞLO
QAMŞLO - 3 yıl Önce

✌✌✌✌

SIRADAKİ HABER