'Sokrates'in Savunması' Kürtçeye çevrildi

Kitap, Mehmet Kurt tarafından Kürtçeye çevrildi

'Sokrates'in Savunması' Kürtçeye çevrildi

Sokrates’in Atina’da yargılandığı sırada mahkemede yaptığı savunmalarını konu alan “Sokrates’in Savunması” Kürtçeye çevrildi. 

Dünyaca ünlü Yunan filozof Sokrates’in Atina’da yargılandığı sırada mahkemede yaptığı savunmaları konu alan ve Sokrates’in öğrencisi Platon tarafından kaleme alınan “Sokrates’in Savunması” adlı kitap Kürtçeye çevrildi.

Mehmet Kurt tarafından Kürtçeye çevrilen ve J&J yayıncılık tarafından yayımlanan “Pareznameya Sokrat” raflardaki yerini aldı. 

Sokrates’in mahkemedeki savunmalarını içeren iki metinden oluşan kitap, milattan önce 399 yıllarında yargılanan Sokrat'ın savunmalarını not eden Platon tarafından kaleme alındı.

Platon tarafından kaleme alınmasına rağmen bir otobiyografi özelliği taşıyan kitap, felsefi kitap okumayı sevenler için Kürtçeye çevrildi.

Eşsiz bir hitabet olma özelliği de taşıyan “Sokrates'in Savunması” yöneticilere getirdiği eleştiri, Kilise’nin dışına çıkan farklı düşüncelere vurulan zincir günümüzle bağlantı kurulması açısından güncelliğini yitirmeyen bir eser olarak Kürt okuyucularıyla buluştu. 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2017, 17:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER