Siyasi tutuklulardan Zazaca dergi: Ver Bi Roc

Zazacanın yaşatılması için bir destek de Kırıklar F Tipi Cezaevi'ndeki siyasi tutuklulardan geldi...

Siyasi tutuklulardan Zazaca dergi: Ver Bi Roc

Kırıklar F Tipi Cezaevi'nde bulunan siyasi tutuklular, kaybolmaya yüz tutmuş olan Zazacanın yaşatılması için "Ver Bi Roc" adlı edebiyat dergisi çıkarıyor.

Türkiye'de yaşanan asimilasyon uygulamalarıyla birlikte yok olmaya yüz tutmuş, binlerce yıllık tarihi olan Zazacanın yaşatılması için bir destek de Kırıklar F Tipi Cezaevi'ndeki siyasi tutuklulardan geldi.

DİHA’nın haberine göre, Kırıklar Cezaevi'nde tutulan tutuklular, Zazaca dergi, kitap ve gazete gibi yayınların azlığına dikkat çekerek, "Ver Bi Roc (Güneşe Doğru)" adıyla çıkardıkları edebiyat dergisiyle Zazacaya somut bir katkı sunacaklarını belirtiyor.

Tutukluların el yazısıyla hazırlanan ve dışarıda çoğaltılan "Ver Bi Roc" dergisini ilk sayısının kapak fotoğrafında, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın tutsak Mehmet Yıldırım tarafından çizilmiş karakalem gençlik portresine yer verildi. Derginin arka kapağında ise, Şeyh Said'in yine karakalem çizimi portresi ve şiiri yer alıyor.

Dergide, küçük bir Zazaca-Türkçe sözlük de dikkat çekiyor.

'HER MEVSİM BİR DERGİ’ İÇİN YAZI BEKLENİYOR

40 sayfadan oluşan ve 3 ayda bir çıkacak olan "Ver Bi Roc" için, cezaevlerindeki tutuklular ve Zazacayla ilgili olan herkesten siyasi, edebi ve kültürel yazılar bekleniyor.

Derginin 3 ayda bir çıkmasını ise, "Her mevsim bir dergi" diyerek nitelendiren tutuklular, "Ver Bi Roc"un Sonbahar sayısına gönderilecek yazılarda herhangi bir sınırlama olmadığını, herkesin makale, öykü, masal, şiir, anı ve mizah alanlarında yazılar gönderebileceğini belirtiyor.

Ayrıca, dergiyi çıkaran tutuklular, "Ver Bi Roc"un Sonbahar sayısına yazılarını göndermek isteyenlerin, Mehmet Yıldırım veya Yoldaş Fırat adına, "Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi-İzmir" adresine yazılarını gönderebileceklerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2014, 22:26

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER