Sine Sen’den Şafak Sezer’e uyarı

Şafak Sezer yine sette olay çıkarıp, kameraman Kemal Aslan’a saldırdı…

Sine Sen’den Şafak Sezer’e uyarı

Röportajlarında kavgacı bir ruha sahip olduğunu kabul eden Şafak Sezer dayak vakalarına geçtiğimiz günlerde bir yenisini daha ekledi.

 

"Alemin Kıralı" dizisinin setinde önce bir figüran ile tartışan Sezer, ardından kameraman Kemal Aslan ile yumruk yumruğa kavga etti.

 

Figüranların kendi arasında gülüşmelerine kızdığı ve birkaç kez 'Susun' diyerek grubu ikaz ettiği öne sürülen Sezer, ardından gürültü devam edince sette terör estirdi.

 

Sezer öfkesini kontrol edemeyince sette ortalık birden karıştı. Önce figürana saldıran, daha sonra figüranları sete getiren görevliyle tartışan Sezer, son olarak da dizinin kameramanı Kemal Aslan ile kavga etmeye başladı. Şiddetlenen tartışma sırasında Sezer, daha önce çok iyi anlaştığı söylenen kameramana yumruk attı. Aslan da Sezer'in yumruklarına karşılık verdi.

 

POLİSE GİTMEK İSTEMEDİ

Büyüyen kavgayı araya giren diğer set görevlileri güçlükle ayırdı. Sezer'in "Ya bu adamı işten atarsınız, ya da ben bir daha bu sete gelmem" diyerek ekibe gözdağı verdiği iddia edildi. Olayın ardından kameraman Kemal Aslan ve asistanları "Biz bu şartlarda çalışamayız" diyerek görevi bıraktı. Aslan'ın vücudundaki darp izleri nedeniyle polise başvurmak istediği ancak bu fikrinden dizinin uygulayıcı yapımcısı tarafından vazgeçirildiği öğrenildi.

 

Dizinin uygulayıcı yapımcısı tüm set çalışanlarından yaşanan olayın sette kalmasını ve dışarı sızdırılmaması istedi. Olayı soranlara da "Öyle bir şey yaşanmadı" diyerek kavgayı yalanladı.

 

BU İLK OLAYI DEĞİL

Röportajlarında kavgacı bir ruha sahip olduğunu kabul eden Şafak Sezer, 2007 yılında "Maskeli Beşler Kıbrıs'ta" filminin setinde Peker Açıkalın ile kavga etti. 2008 yılında Sezer, "Kadri'nin Götürdüğü Yere Git" filminin setinde Cem Özer ile tartıştı. 2010 yılında "Türk Malı" dizisinin çekimlerinde eşini oynayan Binnur Kaya ile kavga etti. 2011 yılında "Kolpaçino Bomba" adlı filmin çekimlerinin son gününde Sezer, figüran dövdü. Figüran, Sezer'den şikâyetçi oldu. Sezer yine geçen yıl üç arkadaşıyla, hakkında olumsuz yazılar çıkan Ekşi Sözlük'ün Levent'teki ofisini bastı.

 

SİNE SEN, ŞAFAK SEZER’E DUR DEDİ!

Sinema Emekçileri Sendikası Yönetim Kurulu Adına Genel Başkan Zafer Ayden tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

 

Sinema filmi ve TV dizilerini diğer sanat dallarından ayıran temel özelliklerden birisi Kolektif üretiliyor olmalarıdır. Reji, görüntü, sanat ,ışık ,set, kurgu vb. oyuncular da bu kolektif üreticilerin önemli bileşenleridirler. Her birinin emeğinin yaratılan eserde payı vardır ve saygıyı hak etmektedirler.

 

Yılmaz Güney, Türkan Şoray ,Kadir İnanır, Tarık Akan gibi onlarca usta oyuncunun itibar ve saygınlığının temelinde; emeğe, emekçiye ve halka verdikleri değer ve gösterdikleri saygı vardır.

 

Ama görüyoruz ki; yarattıkları canlandırdıkları rol karakterleri yaşamlarında da sürdürme çabasında ola ;''Sıla''nın ağası, ''İffet''in tecavüzcüsü, ''Alemin Kralı''nın Aslanı gibi set emekçilerine ve diğer oyuncu arkadaşlarımıza hakaret, küfür ve fiili saldırı davranışlarında bulunan oyuncu arkadaşlarımız var. Bunun son örneği ''Alemin Kralı'' setinde Şafak Sezer'in set çalışanlarına hakaret ve küfürler ve kameraman arkadaşımıza fiili saldırı içeren davranışlarıdır.

 

Oysa ki; oyuncusundan kurgucusuna kadar bütün sinema emekçileri yıllardır sigortasız,15-20 saatler boyunca, işçi sağlığı iş güvenliği önlemlerinden yoksun, ücretlerini alamadan çalıştırılmaya karşı mücadele etmeye,direnç göstermeye çabalıyorlar. Beklentimiz bu olumsuz koşullara ve dayatılan güvencesizliğe karşı, sözünü ettiğimiz oyuncu arkadaşların da kendilerininki de dahil emeğe sahip çıkmaları,  saygı göstermeleri ve mücadeleye destek olarak içinde yer almalarıdır.

 

Şafak Sezer ve aynı çizgideki oyuncu arkadaşlarımıza tavsiye ve uyarımız; küfürbaz, tehditkar ve saldırgan ruh halinden bir an önce sıyrılmaları ve bütün sinema/Tv emekçilerinin yanında yer almalarıdır. Yoksa ismi ve cismi bile hatırlanmayan binlerce oyuncunun arasına koşar adımlarla katılacaklardır.

DEMOKRAT HABER / DENİZ GÜNEŞ

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2012, 19:41
YORUM EKLE