Sezen Aksu'yu linçe kalkan Yılmaz Özdil'e tepki yağdı

Sezen Aksu’yu yedirmeyiz dediler…

Sezen Aksu'yu linçe kalkan Yılmaz Özdil'e tepki yağdı

Hürriyet gazetesindeki köşesinde sanatçı Sezen Aksu’yu babası ve geçmişte söyledikleri üzerinden linç etmeye çalışan Yılmaz Özdil’e tepki yağdı. (ilgili yazı aşağıda)

Sosyal medyadan tepkilerini dile getirenler Yılmaz Özdil’in ırkçı yazılarını hatırlatıp Sezen Aksu’nun her zaman barış ve kardeşlikten yana vicdanlı tavırlar aldığını dile getirdiler.

Sezen Aksu’nun bazı söz ve tavırlarını eleştirenler bile Yılmaz Özdil’in yapmaya çalıştığını bir linç olarak yorumladı ve Sezen Aksu’dan yana mesajlar verdi.

Sanatçı Feridun Düzağaç “Sezen Aksu hepinize büyük gelir. Hem masum değiliz hiç birimiz” yazarken, Mabel Matiz de “sezen aksu her daim barışın ve vicdanın yanında oluşu ve bunu dile getirişiyle, diğerlerinden ayrılıyor. bu faşist tavrı asla haketmiyor” dedi.

İşte twitter’daki o yorumlardan bazıları:

murat sabuncu ‏@muratsabuncum

Sezen Aksu candir.iyi ki var. sozuyle sesiyle en onemlisi kalbiyle.Tanismadigm ama hemen her sarkisnda tanidik bir duyguma rastladigim kadin

veysipolat ‏@veysiipolat 

Dün Ahmet Kaya bugün Sezen Aksu... Ve yine Hürriyet gazetesi... "ŞEREFSİZ" manşetinizi unutmadık @yilmazozdilTR

Fadime Özkan ‏@fadimeozkan 

Y.Ozdil bugun de Sezen Aksu'yu linc etmeye kalkmis. Hem bu kadar kirli bir basin siciline sahip hem hala kendini otorite saniyor. Luzumsuz..

Murad Çobanoğlu ‏@muradcobanoglu 

Sezen Aksu bu ülkedeki az da olsa "vicdanlı" insanlardandır! Soyu sopu beni ilgilendirmez. İçinde "yürek sızısı" taşıyor mu ona bakarım!

mabel matiz ‏@mabelmatiz 

sezen aksu her daim barışın ve vicdanın yanında oluşu ve bunu dile getirişiyle, diğerlerinden ayrılıyor. bu faşist tavrı asla haketmiyor.

nesrin nas ‏@Nesrinnas 

Fazıl Say'ın birçok görüşüne katılmam.Sezen Aksu'nun da bazı görüşlerini eleştiririm.Ama iyi ki varlar.Onların varlığı Türkiye'nin zengnliği

zeynep altıok akatlı ‏@zeynabelle 

Sezen Aksu ise her zaman vicdanın kendisidir Yetmez ama evet diyerek verdiği destek vicdanının dilediklerini olabilir sanmasından olamaz mı? Unutmayın ki o Sezen Aksu türk kürt ermeni musevi tüm kültürleri kucaklayan birlik mesajı verendi Erdal Eren'e Sivas'a yüreğini açandı.

Naim Dilmener ‏@renemliD 

Bugüne kadar bütün yaptiklarinizi/yazdiklarinizi toplasak Yilmaz Özdil, tamami bir Sezen Aksu dizesi etmez! Hayat sizi çürüge çikardi.

Fazıl Say Official ‏@fsayofficial 

Yilmaz Ozdil ,Sezen Aksu'yu yazmis.  "Dönek" diyor vesaire... Populizm her yerde.  "Zekice" bir yazi degil onu soyleyeyim. Yilmaz Ozdil "doneklik ve arabesklik" arasindaki bagi kurabilen bir yazi yazsa o "zekice" olurdu iste. Ucuncu olarak da; Yilmaz Ozdil tiipik " güç bizde, vezir de ederiz rezil de" yazisi yaziyor. Sezen Aksu'ya. Dikkat etsin. Güç ölümcüldür. Bir de sunu bilin isterim. Yilmaz Ozdil ile ilgili.  Ben muhaliflikte yapayalniz kaldigim donemde benim aleyhimde de  yazmisti.. Kim donek?

Sema Kaygusuz ‏@KaygusuzSema 

Bunca zalimliğin, kokuşmuşluğun içinde, nefret nesnesi Sezen Aksu mu oldu? Nasıl ya?

Erhan Güven ‏@erguven11 

Sezen Aksu ile alay eden Yılmaz Özdil, Uzan'ın yalakasıyken Doğan'a çakıyor, ABD sever manşetler atıyordu. Şimdi millete ahlak dersi veriyor

Bir Acayip Adam ‏@Normaldegildir 

Yetmez ama Evetçiler yanlış yaptı evet ama yılmaz özdil kafatasçısının da Sezen Aksu ya laf söylemeye zerre hakkı yok

Çok Afedersiniz Rum ‏@lokumdakiboncuk 

Sezen Aksu, ölümlere üzülmüştür. Yılmaz Özdil, ölümlerle dalga geçmiştir.

FD• ‏@feridun_duzagac 

Sezen Aksu hepinize büyük gelir. Hem masum değiliz hiç birimiz

***

İşte Yılmaz Özdil’in çok tepki çeken o yazısı:

FİRUZE

“Fethullah Gülen henüz İstanbul’daki büyük servet sahiplerini harekete geçirebilecek durumda değildi, ama, İzmir’de verdiği vaazları hiç kaçırmayan hatırı sayılır bir esnaf grubu vardı.

Gülen, Ege Bölgesi’nin bu insanlarını, sonraki yıllarda kolejlere dönüşecek olan öğrenci yurtları açmaya teşvik etti. İlk öğrenci yurdunun temeli 1972’de İzmir’de atıldı. 1976 yılında faaliyete geçen 200 öğrenci kapasiteli bu yurt, 1982 yılında Yamanlar Koleji’ne dönüşecekti. Ve, okulun ilk müdürü, sanatçı Sezen Aksu’nun babası Sami Yıldırım olacaktı.”

*

Kim diyor bunu? Faruk Mercan diyor. O kim? Cemaatin yayın organı kabul edilen Kanaltürk’ün Ankara temsilcisi... Nerede diyor bunu?

2009’da Doğan Kitap’tan yayınlanan, Hocaefendi’nin hayatını anlatan, Fethullah Gülen isimli kitapta diyor.

*

Kaldı ki, gazeteciliğe İzmir’de başlamış biri olarak, şahidim. Bozyaka’da kurulan ve şu anda Karşıyaka Örnekköy’de bulunan Yamanlar Koleji’nin kurucu müdürü, Sezen Aksu’nun babası Sami Yıldırım’dır. Yaman Dede lakabıyla tanınır.

*

Hal böyleyken...

Fethullah Gülen cemaati, Tayyip Erdoğan açısından “muhterem hocaefendi”yken...

Ne diyordu Sezen Aksu?

Yetmez ama evet diyordu.

*

Başka ne diyordu?

Tayyip Erdoğan’a bizzat telefon edip, AKP gibi düşünmeyen insanlara “iki cihanda lekeli” diyordu.

*

Aslında, tam olarak şöyle diyordu: “Annemle babamla konuştum, hep birlikte, canıgönülden destekliyoruz, elimden geleni yapmaya hazırım. Annem ve babam, bu sürecin karşısında duranları iki cihanda lekeli kabul ediyorlar, ben de öyle görüyorum.”

*

Yani...

İki cihanda lekeli diyen, babasıydı.

Kızı, babasını tasdikliyordu.

*

Gel zaman git zaman...

Cemaatle AKP’nin arası bozuldu.

Tayyip Erdoğan çıktı, haşhaşiler, teröristler, örgüt, inlerine gireceğiz filan dedi.

*

O sırada Berkin öldü.

Sezen Aksu, kişisel internet sitesine mektup yazdı, “muhakeme yetisini kaybetmiş bir kibir, iktidar ve güç zehirlenmesinden doğan vicdan tutulması Berkin’i de aldı; namuslu insanlar var bu dünyada, illa ki kazanacaklar” dedi.

*

Demem o ki...

Cemaatle AKP cankuşken, yetmez ama evet’ti, AKP’nin karşısında olanlar iki cihanda lekeliydi.

Cemaatle AKP düşmanken, Tayyip Erdoğan güç zehirlenmesi ve vicdan tutulması yaşayan, muhakeme yeteneğini kaybetmiş biriydi;

Tayyip Erdoğan’ın karşısında olanlar namuslu insanlardı.

*

E hadi bakalım, cümleten...

Ağla, ağla Firuze, ağlaaaa

Anlaat bir zaman neee dayanılmaz güzellikte olduğunuuu...

(Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2014, 13:14

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
Emine Sancak Michel
Emine Sancak Michel - 6 yıl Önce

Ulkemizde insanlari karalamak ve de linc etmek en dogal ve kolay yol. Linc edilen o kadar cok isim verilebilir ki gecmiste, simdikiler sasabilir. Sezen Aksu bu ulkede linc edilenler listesine giremez, bunu yapmaya hic kimsenin hakki yoktur. Neden mi cunku yuregi cok buyuk bir kadin, icine her tur sevgiyi alabiliyor. Insanlar yasamlari boyunca buyuyup gelisirken bir suru evreden gecer ve de hatalar da yapabilir. Daha dogrusu karsindakini kendin gibi bildigin icin inanirsin soylenenlere. toplumumuzun cok buyuk bir kesiminde asiri dindar olmasa da AKP hukumetine ozellikle ikinci defa secilmesinden sonra iyi niyetle yaklasti, soylenenlere inandi ve hatta AKPye oy bile verdi. Oy verenlerin icinde laik kesimden de cok vatandasimiz vardi. Diyebilirsiniz ki bir kismi menfaat nedeniyle oy verdi. Olabilir, hangi donemde buna benzer oy kaymalari olmadi. Ancak aAKP gercek yuzunu gosterdikden sonra bu insanlarin cogu Gezi olaylarinda kendilerini gosterdiler ve de mucadele vermeye basladilar. Simdi biz at gozlugumuzle sunu mu diyecegiz sadece hic bir yorum ve degerlendirme yapmadan, donekler bunlar?????? Ben sahsen gezi sirasinda Sezen Aksunun neler yapmaya calistigini sahsen bilenlerdenim. Her sey ortaliga cikip ben bunu yaptim, yapiyorum diye YAPILMAZ.
Kucucuk bir coban Ceylan yasamindan oldugu icin yazdigi Ceylan agitinin dizelerini okumanizi tavsiye ederim. Ancak boyle yurekler yazabilir bunu. Ulkesinin butun insanlarini kucaklamak istemesi nasil unutulur. Hic kimsenin adlarini bile agzina almaya korktugu donemde Aksu kurt, ermeni, yahudi,suryani, rum ne kadar daha varsa cocuklarindan koro teskil edip onlar ile tum turkiyeyi dolastigi ve Avrupa da konserler verdi. Bu konserlerden biri Sayin Mesut Yilmazin basbakan oldugu donemde, onun istegiyle Brukselde yapildi.
Cok kotu bir hastaligimiz var bizim Alzheimere yakalanmis gibi hafizamiz cok cabuk siliyor ozellikle iyileri . Sadece Sezen Aksu degil, daha bir cok demokrat aydini linc ediyor bu toplum donek diye.
Insanlar dogar, gelisir, egitilir ve bu surecde de farklilasabilirler. Bunu anladigimiz gun ulkemiz Demokrasinin bahsettigi rahat nefesi almaya baslayacak kanisindayim.
Bu yazdiklarimdan dolayi beni bir yerlere yakistirabilirsiniz, hic zahmet etmeyin bu benim bireysel dusuncem.Cunku dekokratik haklarimi sonuna kadar yasiyabilecegim bir ulkede tum dusuncelerimi soylemeyi ogrenmis olan bir bireyim. Ozellikle de kapali topluluklara kesinlikle karsi olan bir bireyim.
Butun insanlarin benim gibi dusunmesini beklemek hakkina sahip degilim. Ancak cesitlilik demokrasiyi dogurur.
Sevgilerimle

SIRADAKİ HABER