Şengal'den Sur'a yaşanan göçleri resmetti

Ödüllü ressam Gülizar Kılıç, yakın tarihte yaşanan göçleri tuvaline yansıttı

Şengal'den Sur'a yaşanan göçleri resmetti

Ressam Gülizar Kılıç, “Göç etmek tercih değildir” isimli yeni sergisinde Şengal’den Sur’a kadar yaşanan göçleri resmetti. Kılıç, bir grup arkadaşı ile “Savaşa Hayır” isimli yeni bir sergi için de hazırlık yaptıklarını söyledi. 

Ödüllü ressam Gülizar Kılıç, yakın tarihte yaşanan göçleri tuvaline yansıttı. İstanbul'un Maltepe ilçesinde bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde, “Göç etmek tercih değildir” adlı sergi açan Kılıç, Şengal’den, Cizre ve Sur’a kadar yaşanan birçok göçü resimlerinde konu edindi. İktisat mezunu olan Kılıç, hesap-kitap işlerinin aksine zaman içerisinde yönünü tamamen sanata çevirdiğini belirterek, “Resim yapmak benim için sadece bir hobi değil, aynı zamanda kendimi ifade etme biçimim” dedi.

Eskişehir’de doğup büyüyen Kılıç, lise çağlarından beri resme ilgili olduğunu ve karakalem çalışmaları ile resim yapmaya başlayarak yağlı boya tablolara kadar ilerlediğini söyledi. Uzun yıllar TBMM’de başkanlık müşaviri olarak görev yapan Kılıç, emekli olduktan sonra ise kendini tamamen resim yapmaya adadığını kaydetti. Daha önce karma sergiler dışında 13 sergi açan Kılıç, her sergisinde toplumun kanayan yarasına dokunduğunu ve toplumsal meseleleri konu aldığını aktardı.

GÖÇLERİN MAĞDURLARI: KADIN VE ÇOCUK

Kılıç, son olarak açtığı “Göç etmek tercih değildir” isimli sergisinde son yıllarda yaşanan göç olgusuna değindiği eserleri yer alıyor. Sergide en çok dikkat çeken ise, kadınların resmedilmiş olması. Kimi resimde kucağında bebeği ile göç yolunda bir Şengalli kadın, kimisin de savaş gerçekliğini çığlıklarına yansıtan bir kadın. Yine resimlerde dikkat çekenlerden biri de çocuklar oluyor. Sur sokaklarında oynayan çocuklar da resmin ana temasını oluşturuyor. 

GÖÇLERİN ŞEHRİ ESKİŞEHİR

Göç’ün insanlık tarihinin başlangıcından bu yana güncel bir olay olduğunu ifade eden Kılıç, kimisinin zorunlu, kimisinin ise yaşam koşullarından dolayı göçe zorlandığını vurguladı. Doğup büyümüş olduğu Eskişehir’de çok fazla göçmen yaşadığını söyleyen Kılıç, bu durumun etkisinde büyüdüğünü ve kendisi için de çok hassas bir konu olduğunu ifade etti.

YENİ PROJE: SAVAŞA HAYIR!

Bu serginin ardından yeni bir projeye de başlayacağını dile getiren Kılıç, bir grup arkadaşı ile “Savaşa Hayır” isimli yeni bir sergi için hazırlık yaptıklarını belirtti. İleriki zamanlarda daha renkli ve iç açıcı olaylardan esinlenmeyi umduğunu kaydeden Kılıç, “Belki sonraki yıllarda barışın, özgürlüğün, mutlu bayramların da resimlerini çizerim. Ben çizemesem de yeni dönem genç ressamların bunları çizmesini umuyorum” diye belirtti. 

8 Şubat’ta açılan sergi, ayın 15’ine kadar devam edecek. 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2017, 17:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER