Selçuk Baran Öykü Ödülü düzenleniyor

Bu yıl ilki gerçekleştirilecek…

Selçuk Baran Öykü Ödülü düzenleniyor

Jale Sancak tarafından kurulan, 2006 yılından bu yana kent kültürüne katkı sağlamak amacıyla, sanat ve edebiyat etkinlikleri yapmakta olan İstanbul Galatapera Kültür ve Sanat derneği, 4 Kasım 1999 tarihinde yitirdiğimiz, Türk edebiyatının usta yazarlarından Selçuk Baran adına, bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan bir öykü ödülü düzenliyor.

 

Ödül seçici kurullarında yer almama kararını, ilgisizlik ve umursamazlık nedeniyle yazmaktan vazgeçmiş, kırgın bir yazar olan Selçuk Baran anısına konan ödül için değiştiren ve onu bir yazısında, ‘yaşarken ve yazarken inceliği, duyarlığı, değeri handiyse çiğnenmiş sevgili dost‘  sözleriyle anan, edebiyatımızın bir diğer usta yazarı Selim İleri’nin başkanı olduğu seçici kurul Sezer Ateş Ayvaz, İlknur Özdemir, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Turhan Günay’dan oluşuyor.

 

Henüz yayımlanmamış olan ve öykü kitabı niteliği taşıyan yapıtların aday olabileceği ödülün son katılım tarihi 9 Kasım 2012.

 

Ödül sadece bir yapıta verilecek. Ödüle değer bulunan yapıt 20 Ocak 2013 tarihinden sonra açıklanacak ve Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından kitap olarak yayımlanacak.

 

Ödüle katılmak isteyenler yapıtlarını, Galapera Sanat / Tünel, Ensiz Sokak, Şeref Apt. No 4 .Kat 2. Beyoğlu adresine elden teslim edebilir ya da posta yoluyla gönderebilirler.

 

Ayrıntılı bilgi www.galapera.org adresinde…

 

SELÇUK BARAN

Öykü ve roman yazarı Selçuk Baran 1933’te doğdu. Yayımlanan ilk öyküsü, 1968'de Yeditepe'de çıkan Çocuğun Biri'ydi. 1972'de ilk öykü kitabı olan ve 21 hikâyeden oluşan Haziran yayımlandı. Kitap ertesi yıl TDK Öykü Ödülü'ne değer görüldü. Baran, 1974 ve 1979 yıllarında sırasıyla Bir Solgun Adam ve Bozkır Çiçekleri ile Milliyet Yayınları Roman Yarışması'nda mansiyon, 1978'de ise Anaların Hakkı ile Sait Faik Hikâye Armağanı kazandı.

 

Baran öykü, roman ve tiyatro oyunlarının yanı sıra bir çocuk kitabı yazdı ve Roald Dahl'ın Charlie'nin Büyük Cam Asansörü isimli kitabının çevirisini yaptı. Yazarın yıllar önce yazdığı Güz Gelmeden adlı romanı, ölümünden sonra yayımlandı. Hakkında Dr. Ayfer Yılmaz tarafından yazılmış Hüzün Mevsiminde Bir Yazar: Selçuk Baran ve Eserleri adlı akademik bir çalışma da mevcuttur. Eser "Her Dilde Yayıncılık" tarafından basılmıştır.

 

Demokrat Haber İstanbul

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2012, 15:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER