Şehir Tiyatrosu'nda ikinci tasfiye

İBBŞT’den Levent Üzümcü’nün ardından Oyuncu Çimen Baturalp’in de siyasi gerekçeyle tasfiye edildiği iddia edildi

Şehir Tiyatrosu'nda ikinci tasfiye
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda (İBBŞT) Oyuncu Çimen Baturalp de tasfiye edildi. 

Cumhuriyet’ten Ezgi Atabilen’in haberine göre, Gezi direnişi sürecindeki duruşu ve Sosyalist Enternasyonal Konsey Toplantısındaki konuşması nedeniyle Levent Üzümcü’nün tiyatrodan tasfiye edilişinden sonra, İBBŞT’de 2012’den bu yana taşeron işçi kadrosunda çalışan Oyuncu Çimen Baturalp’in de tiyatroyla ilişiği kesildi. 

Rol aldığı ‘Terzi’ oyununun sahnelenmeye devam etmesine karşın iş akdi yenilenmeyen Baturalp’in 2010 yılından Emine Erdoğan’la ilgili kaleme aldığı ‘Emine Erdoğan’ın Brüksel Çıkartamaması’ yazısı yüzünden işine son verildiği iddia ediliyor.

İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği (İŞTİSAN) bir duyuru yayımlayarak, Baturalp’in tasfiye edilmesi kararını kınadı. 

Duyuruda şu ifadeler yer aldı: 

“Kamu kurumlarında çalışan ve iktidar partisinin görüşleri dışında farklı düşüncelerde olanların, kutsal sayılan ekmek hakkına saldırı, normalleştirilmeye çalışılmaktadır. Ne yazık ki bu kıyımlar en temel hakkımız olan konuşma ve ifade özgürlüğümüzü kullandığımız müddetçe sürecek. Durumun takipçisi olduğumuzu, sonuna kadar mücadelemizin süreceğini duyururuz.”

2007-2011 yılları arasında Cumhuriyet gazetesi Brüksel temsilciliği görevini de üstlenmiş olan Çimen Baturalp ise, olayın perde arkasının 2010 yılına dayandığını belirterek, dönemin Yeni Akit Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Hasan Karakaya’nın 13.03.2015 tarihinde yayımlanan “İstanbul’un tiyatro sahneleri ‘Gezici’lerin işgali altında!” başlıklı köşe yazısını hatırlatıyor.

BATURALP: ÜZÜLMEYE UTANIYORUM!

“Benim canımı sıkan artık ülkenin bu noktaya gelmiş olması. Benim mağduriyetim çok hafif kalıyor. Çok daha büyük mağduriyetlerin yaşandığı bir ülkede yaşıyoruz. Ben üzülmeye bile utanıyorum. Basının üzerindeki baskı artık çok iyi bildiğimiz bir şey. Ama 2010’da yazılmış bir yazı yüzünden işler bu noktaya getiriliyorsa söylenecek çok fazla bir şey kalmıyor geriye...”

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2016, 22:29

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER