Sanata 'tasarruf tedbiri': Yıl sonuna kadar yeni eser konulmasın, turne yapılmasın

Selman Ada 8’inci Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nde ‘La Boheme’ ve ‘Aida’ adlı eserlerin programdan çıkarıldığını duyurdu.

Sanata 'tasarruf tedbiri': Yıl sonuna kadar yeni eser konulmasın, turne yapılmasın

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Selman Ada, tüm il müdürlüklerine ödenek kullanımında ‘elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet, temizlik hizmet alımı’ gibi zorunlu giderler dışında harcama yapmamaları, yıl sonuna kadar yeni eser konulmaması ve yeni turne yapılmaması talimatını verdi.

Hürriyet’ten Umut Erdem’in haberine göre Ada, 8’inci Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nde ‘La Boheme’ ve ‘Aida’ adlı eserlerin programdan çıkarıldığını duyururken, tasarruf amaçlı olarak müdürlükler arasında bale dersi vermek üzere personel görevlendirilmemesi uyarısında da bulundu.

2017 yılında 286 milyon 890 bin lira bütçesi olan genel müdürlük, ilk dört aylık harcamalarının değerlendirdiği toplantıda ‘alarm verdi’.

Yaklaşık iki buçuk yılda 24 yöneticiyi değiştiren Ada’nın Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya ve Samsun müdürlüklerine 11 Mayıs’ta ‘tasarruf tedbirleri’ konulu gönderdiği yazıda ‘yatırım projeleri ve festival giderleri‘nin mevcut bütçeyle karşılanamayacağı ve ödenek sıkıntısı yaşanacağının tespit edildiği anlatıldı.

‘Diğer gider’lerin kalan ödeneklerle karşılanacağını kaydeden Ada, ek ödenek talebinin Maliye Bakanlığı tarafından ‘uygun görülmediği’ni belirtti.

EK MALİYET OLUŞTURACAK HİÇBİR İŞLEME GİRİŞİLMEYECEK

Yazıya şöyle devam edildi: “Müdürlüklerimizin ödenek kullanımında öncelikli olarak ilgili tebliğde belirtilen zorunlu giderler dışında harcama yapmamaları, yıl sonuna kadar yeni eser konulmaması; personel görevlendirmelerinin minimum düzeyde tutulması; yeni turne yapılmaması; AFP ödeneğini aşacak üretime/tüketime yönelik mal ve malzeme alımları, hizmet alımları, büro ve işyeri mal/malzeme/makine/bilgisayar/yazıcı vb. alımları, bakım ve onarım giderleri ile fikri hak alımları yapılmayacak, ek maliyet oluşturacak hiçbir iş ve işleme girişilmeyecektir.”

Ada yazısında festivallerden çıkarılan programları duyurdu:

“Genel Müdürlüğümüzce gerçekleştirilecek olan 8. Uluslararası İstanbul Opera Festivali kapsamında, Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nce 10 Haziran 2017 tarihinde sahnelenecek olan ‘La Boheme’ adlı eser festival programından çıkartılmıştır. Ayrıca; Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nce 23 Haziran 2017 tarihinde sahnelenecek olan ‘Aida’ adlı eserin festival programından çıkartılarak yerine aynı tarihte İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nce sahnelenmek üzere ‘Faust’ adlı eserin eklenmesine karar verilmiştir.”

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2017, 12:45
YORUM EKLE