Rezan Yeşilbaş'a Kısa Film dalında Altın Palmiye

65. Cannes Film Festivali sona erdi…

Rezan Yeşilbaş'a Kısa Film dalında Altın Palmiye

Michael Haneke 'Amour' filmiyle Altın Palmiye'yi kazanırken, Kısa Film dalında ödüle 'Sessiz' (Be Deng) ile Rezan Yeşilbaş değer görüldü...

 

CANNES - 16 Mayıs'ta başlayan 65. Cannes Film Festivali kapanış töreni ile sona erdi.

 

İlk Altın Palmiye Kısa Film dalında verildi. En İyi Kısa Film Rezan Yeşilbaş'ın 'Sessiz' (Be Deng) filmine verildi.

 

En İyi Film'e verilen Altın Palmiye ödülü usta yönetmen Michael Haneke'nin oldu. 'Amour' filmiyle ödülü kazanan Haneke uzun süre ayakta alkışlandı. Haneke, oyuncularına övgüde bulundu ve 30 yıllık eşine esprili bir dille 'bana katlandığın için teşekkür ederim' dedi. Haneke Altın Palmiye'yi daha önce de iki defa kazanmıştı.

 

Törene damgasını vuran bir diğer film Cristian Mungiu'nun 'Beyond the Hills' adlı filmi oldu. En İyi Senaryo ödülü alan film başrol oyuncularına da ödül getirdi.

 

En İyi erkek Oyuncu 'The Hunt'taki performnsıyla Mads Mikkelsen'in olurken, En İyi Yönetmen ödülü 'Post Tenebras Lux' ile Carlos Reygadas'a verildi.

 

Ödül kazanan bütün filmler şöyle:

*Altın Palmiye: Michael Haneke - Amour

*Jüri Büyük Ödülü: Matteo Garrone - Reality

*En İyi Yönetmen: Carlos Reygadas - 'Post Tenebras Lux'

*En İyi Erkek Oyuncu: Mads Mikkelsen -'The Hunt' (Thomas Vinterberg)

*En İyi Kadın Oyuncu: Cosmina Stratan ve Cristina Flutur - 'Beyond the Hills' (Cristian Mungiu)

*En İyi Senaryo: Cristian Mungiu - 'Beyond the Hills'

*Jüri Özel Ödülü: Ken Loach - 'Angel's Share'

*Altın Kamera (Camera d'Or): 'Beasts of the Southern Wild' (Yön: Benh Zeitlin)

*Kısa Metraj: 'Sessiz' (Yön: Rezan Yeşilbaş)

 

Festivalde 30'a yakın ülkeden 91 film gösterildi. Festivalin bu yılki logosu 1962'de hayatını kaybeden Hollywood'un efsanevi oyuncusu Marilyn Monroe'un siyah beyaz fotoğrafıydı.

 

CANNES'DA TÜRKİYE SİNEMASI
65. Cannes Film Festivalinde, kısa metrajlı filmler kategorisinde Rezan Yeşilbaş'ın 'Sessiz' isimli filmi yarıştı. 'Sessiz' (Be Deng) En İyi Kısa Film ödülünü kazandı.

 

Fransa'daki Sinema Yönetmen ve Yapımcıları Derneği, festival sırasında 17 Mayıs'ta düzenlenen bir etkinlikle Nuri Bilge Ceylan'a 2012 "Carossee d'or" sinema ödülünü takdim etti. Ödül öncesi Ceylan'ın Fransa'da ve Avrupa'da tanınmasını sağlayan "Mayıs Sıkıntısı" filmi de gösterildi.

 

Festivalde Türkiye açısından diğer önemli bir gelişmeyse, Fatih Akın'ın "Polluting Paradise" isimli filminin, yarışma dışı "özel gösterimler" bölümünde gösterilmesiydi. (NTVMSNBC)

 

’SESSİZ VE YALNIZ KADINLARA’

Rezan Yeşilbaş ödülü almak için sahneye çıktığında sözlerini "ödülü ülkemin sessiz ve yalnız bırakılmış bütün kadınlarına adıyorum" şeklinde bitirdi.

 

Belçim Bilgin ve Cem Bender’in başrollerinde olduğu, daha önce Akbank Kısa Film yarışmasında en iyi film ödülü de alan film, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Müdürlüğü’nün desteğiyle Diyarbakır’da çekildi. Altın Palmiye için yarışan Rezan Yeşilbaş’ın Sessiz / Be Deng adlı kısa filmde1984 yılında Diyarbakır’da tutuklu olan kocasına, cezaevi koşullarında yasak olmasına rağmen yeni bir çift ayakkabı götürmeye çalışan Zeynep’in hikayesi sade ve yalın bir dille anlatılıyor. Sessiz / Be Deng Cannes’da kısa film kategorisinde bugüne dek Türkiye’den yarışan dördüncü film.

 

REZAN YEŞİLBAŞ KİMDİR?

1977’de doğdu. 2008 yılında Marmara Ünivesitesi Sinema-TV Bölümü’nden mezun oldu. Öğrenciyken kısa filmler çekti. Daha sonra CNN Türk televizyonunda belgesel film yapımında çalıştı. Kısa filmi "Hüküm", onun "Kadın Üçlemesi"nin ilk filmiydi. Hüküm yurtiçi ve yurtdışı bir çok festivalde gösterildi ve çeşitli ödüller kazandı. Yeşilbaş, bazı sinema filmlerinde yapım sorumluluğu ve yönetmen yardımcılığı yaptı. Üçlemenin ikinci filmi olan "Sessiz/Be Deng"i ise 2011’de çekti. Şu an üçlemenin üçüncü filminin senaryosunu da hazır bulunduruyoru. Rezan Yeşilbaş, 2008 yılından beri yönetmen Zeki Demizkubuz’un asistanlığını yapmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2012, 16:42
YORUM EKLE