Oscar ödüllerinde sürpriz yoktu

83. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu.

Oscar ödüllerinde sürpriz yoktu
Bu sene 83.’sü düzenlenen Oscar Ödülleri Los Angeles'ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Oscar'a 12 dalda aday olan 'The King's Speech' En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini alarak geceye damgasını vurdu. En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ını ise beklenildiği gibi Natalie Portman aldı.

Oscar Ödüllerinde sürpriz yaşanmadı ama “Zoraki Kral” aday gösterildiği 12 daldan sadece 4’ ünde heykelciğe ulaşabildi. “İnception” filmi Yönetmeni Christopher Nolan ve Erkek Oyuncusu Leonardo Di Caprio’nun aday bile gösterilmediği Oscar’lardan 4 ödülle çıktı. “En İyi Yabancı Film” dalında “Biutiful” kazanmadı.

Gecenin sunuculuğunu Anne Hathaway ve James Franco üstlendi. Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisinin 83. Oscar ödülleri’nde en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü "Dövüşçü" (Fighter) filmindeki rolüyle Melissa Leo'ya, en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü de yine "Dövüşçü" filmindeki rolüyle Christian Bale'e verildi.

Leo'nun ödülünü Kirk Douglas'tan aldığı törende, En İyi Yabancı Filmi ödülü Danimarka'dan "In a Better World"ün (Daha İyi Bir Dünyada) oldu.  320

En iyi orijinal senaryo ödülü "Sosyal Ağ", En İyi Uyarlama Senaryo ödülü de "Zoraki Kral" filmlerine verildi.

En İyi Animasyon Filmi ödülünü "Oyuncak Hikayesi 3", En İyi Animasyon Kısa Film ödülünü "The Lost Thing", En İyi Sanat Yönetmeni Ödülünü "Alice Harikalar Diyarında" ile Robert Stromberg ile Karen O'Hara, En iyi Sinematografi ödülü "Başlangıç" (Inception) filmi ile Wally Pfister kazandı.  

 

İŞTE ÖDÜL KAZANANLAR:

En İyi Film: The King's Speech

En İyi Yönetmen: Tom Hooper (The King's Speech)

En İyi Erkek Oyuncu: Colin Firth "The King's Speech''

En İyi Kadın Oyuncu: Natalie Portman "Black Swan"

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Christian Bale (The Fighter)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Melissa Leo (The Fighter)

En İyi Yabancı Film: In a Better World / Susanne Bier / Danimarka

En İyi Uyarlama Senaryo: The Social Network, Aaron Sorkin

En İyi Orijinal Senaryo: The King's Speech: David Seidler

En İyi Görüntü Yönetimi: Inception - Wally Pfister

En İyi Sanat Yönetmeni: Alice in Wonderland - Robert Stromberg, Karen O'Hara

En İyi Animasyon: Toy Story 3

En İyi Animasyon (Kısa Metraj): The Lost Thing

En İyi Müzik: The Social Network, Trent Reznor ve Atticus Ross

En İyi Şarkı: Randy Newman, If I Rise - 127 Hours

En İyi Görsel Efekt: Inception, Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley ve Peter Bebb

En İyi Kurgu: The Social Network Angus Wall ve Kirk Baxter

En İyi Ses Miksajı: Inception, Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo ve Ed Novick

En İyi Ses Montajı: Inception, Richard King

En İyi Makyaj: The Wolfman, Rick Baker ve Dave Elsey

En İyi Kostüm: Alice in Wonderland, Colleen AtwoodOSCAR GECENİN AYRINTILARI

* BALE EŞİNİN İSMİNİ UNUTTU

Törendeki bir başka ilginç olay da, Christina Bale'in en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü alırken yaptığı konuşmasında eşinin ismini unutması oldu. Bale'in eşinin yüzünün neşe ve terslik karışımı ifadesi görüntüye geldi. 


* LEO, AĞZINDAN KÜFÜR KAÇIRDI

Kodak sinemasındaki tören sırasında, "Dövüşçü" filmindeki rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü alırken yaptığı konuşmasında Melissa Leo, Akademi Ödülleri tarihinde bir ilke imza atarak, ağzından küfür kaçırdı. Leo, sahneden indikten sonra basın odasında yaptığı açıklamada, Kodak sinemasının ve canlı yayının, yanlışlıkla ağzından kaçmış olsa da bu küfür için uygun yer olmadığını kabul etti.

"Bu kelimeler için herkesten özür dilerim" diyen Leo, maalesef bu kelimeyi günlük konuşmada çok kullandığını söyledi.


* OSCAR’LAR TARİHİNDE BİR İLK: BİR TÜRK ŞİRKETİ REKLAM VERDİ

83 yıllık Oscar Ödülleri töreninde Türkiye açısından bir ilk yaşandı ve ABC kanalının canlı yayını sırasında ki reklamlarda THY’nin son reklamı ekranlara geldi. .30 saniyelik bir reklam için 1 Milyon Dolar ödeniyor. THY, 3 Mart’ta İstanbul - Los Angeles seferlerini başlatıyor.      


*ÖDÜLÜNÜ BİR YIL GECİKMELİ ALDI

Colin Firth geçen yıl yine “ En İyi Erkek Oyuncu” dalında Tom Ford’un “A Single Man” adlı filmi ile aday gösterilmiş acak ödülü Jeff Bridges’e kaptırmıştı. İki aktör bu yıl yine aynı dalda aday gösterildiler. Ama “Zoraki Kral” rolü ile Firth bu kez mutlu sona ulaştı.      


*PORTMAN İÇİN AMBULANS

“Siyah Kuğu” filminde ki rolü ile bütün ödülleri toplayan Natalie Portman için Oscar Ödülleri töreni sırasında bir ambulans Kodak Tiyatrosu’nun arka sokağında bekletildi. Altın Küre ödülleri sırasında rahatsızlanan ve bebeğini düşürmekle karşı karşıya kalan Portman için Akademi riske girmek istemedi.


* BAHİSÇİLER PİRİM YAPAMADI

Oscar Ödülleri töreninde ilk kez iki ödülün banko sahipleri çok önceden adeta heykelciğe tapu koşmuş gibi açıklandılar. “En İyi Kadın Ouncu” dalında “Siyah Kuğu”nun muhteşem oyucusu Natalie Portman ile  Zoraki Kral’da kekemelerden daha yetenekli kekemeyi canlandıran Colin Firth “En iyi Erkek Oyuncu” ödülü için rakip tanımadığı iddiası bahsi müşterekçilerde prim bile yapamadı. Bu arada adaylardan Javier Bardem “Colin Firth nasıl olsa kazanacak. Kafamdan “Acaba kazanır mıyım?” sorusu bile geçmiyor” itirafında bulundu.

(DEMOKRAT HABER)

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER