Orhan Kemal Öykü Ödülleri sahiplerini buldu

Çukurova Edebiyatçılar Derneği (ÇED) tarafından 4'üncüsü düzenlenen yarışma sonuçlandı…

Orhan Kemal Öykü Ödülleri sahiplerini buldu

Çukurova Edebiyatçılar Derneği (ÇED) tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Orhan Kemal Öykü Yarışması sonuçlandı. Yarışmada Türker Ayyıldız'a "Dört Kız, Bir Oğlan" eseriyle birincilik, Temel Karataş'a "Bozuk Havalar" başlıklı öyküsüyle ikincilik, Gizem Aras ise "Masal Çizmek" çalışmasıyla üçüncülük ödülü verildi.

Yarışmada, Orhan Kemal mansiyon ödülüne "Bir Sürgün, İki Somun" eseriyle ile Murat Taş, Yaşar Kemal mansiyon ödülüne "Çaycı Dıno" ile Nevzat Sıkık, Muzaffer İzgü Mansiyon ödülüne "Vildan" ile Sibel Özarslan, ÇED özel ödülüne "Afrika Kıtası" ile Tugba Çelik ve Ceyhan Belediyesi özel ödülüne de "Koca Meşe" ile Salim Nizam layık görüldü.

Dereceye giren yazarlar için Ceyhan Meslek Yüksekokulu'nda ödül töreni düzenlendi. Programın açılış konuşmasını yapan Çukurova Edebiyatçılar Derneği (ÇED) Başkanı Halise Tekbaş, tarihin koynunda sanata, edebiyata, kültüre ve bilime hizmet edebileni sonsuza kadar sakladığını söyledi.

Organizasyonun sponsorluğunu üstlenen Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise etkinliğe her zaman destek olmayı sürdüreceklerini ifade etti.

Sözlü, "Çukurova, üzerinde her türlü bitkinin, fidanın, tohumun yeşerdiği Bereketli topraklardır. İşte bu topraklar yine bünyesinde Türkiye'ye ve dünyaya mal olmuş çok değerli sanatçılar, edebiyatçılar yetiştirmiştir. Orhan Kemal bunlardan biridir. Hemşerimiz Orhan Kemal adına düzenlenen bu töreni geleneksel hale getirmek için katkılarımızı sürdüreceğiz." dedi.

Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü ise konuşmasından babası Orhan Kemal'in hatıralarına ve sanat anlayışına dair kareler sunarken duygusal anlar yaşadı.

Orhan Kemal'in güçsüz ve sıradan halkın yanında durarak ağırlığını gösterdiğine dikkat çeken Öğütçü, "O halkın içinden gelerek onların duygularını, yaşantılarını ve çektikleri sıkıntıları yaşayarak dile getirmiş büyük bir yazardır. Bu vefanın herkese örnek olmasını temenni ediyorum. Belki bize de bir gün Adana'da fahri hemşehri unvanı verirler. Çünkü buralar babamın hayatının en önemli kesitlerinin geçtiği topraklardır" diye konuştu.

Ödül töreninde ozan-şair Nebih Nafile sahne alırken, programın düzenlemesinde emeği geçenlere plaket verildi. Etkinlikte 'Orhan Kemal Belgeseli' yönetmeni Mehmet Güleryüz'ün yanı sıra çok sayıda edebiyatçı hazır bulundu. (Haberler.com)

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER