Ödül oyunculuğuna, alkışlar konuşmasına

Rutkay Aziz'in konuşması gündem oldu Özcan Alper'in konuşması neden olmadı diye tartışılıyor...

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür ve Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğinde düzenlenen 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, ''Açılış ve Onur Ödülleri Töreni'' ile başladı. 

Gecede Tuncel Kurtiz, Perran Kutman, Engin Çağlar, Halit Akçatepe, Mehmet Dinler ve dünyaca ünlü sanatçı Rustam Ibragimbekov'a 'Yaşam Boyu Onur Ödülü' verildi. Gecede, Rutkay Aziz, ''Sanatta Sosyal Sorumluluk'', Suna Selen ''Yıldırım Önal Anı'', ''Godzilla'' lakaplı sinema emekçisi Selahattin Geçgel ise ''Emek'' ödülü aldı. 

GÜNDEM OLAN KONUŞMA
 

Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği Başkanı Rutkay Aziz'e ödülünü, Zuhal Olcay verdi. Olcay, ''Sen güzel ve aydınlık ülkemizin teminatı olarak gördüğüm sanatçılardan birisin'' dedi. 

1979 ve 1980 yıllarında sansür ve darbe nedeniyle yapılamayan film yarışmalarının ödüllerinin 30 yıl sonra sahiplerini bulacağını belirten Rutkay Aziz, bunun tüm dünyaya örnek olması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: 

''Umarım faşizm ve darbe döneminden geçen ülkelerin sinemacıları da bu örneği kendi ülkelerinde paylaşırlar. Dilerim bu ödülü hak etmişimdir. Ola ki moda deyimle 'bir döneklik' olursa, bu verdiğiniz ödülü özgürce geri alma hakkına sahipsiniz. Gerçek sanatçılar ülkesinin ve dünyanın gerçeklerine tanık olmakla yükümlüdür. Benim ülkemde tanık olduğum, hukukun üstünlüğünün yittiği, adaletsiz bir kalkınma girişiminin hızla yol aldığı, parasız eğitim pankartı açan öğrenci arkadaşımın 16 ay hapis yatması... Dünyanın hiçbir ülkesinde kadın, çocuk bu kadar tacize, cinayete maruz kalmıyor. Dünyanın gerçeği, savaş çığlıkları, açlık, işgal, sömürü... Sinema, Şarlo'nun dediği gibi bir barış sanatıdır ve kendi içindeki barış niteliğini koruyarak dünyaya katkı sağlayacaktır.'' 

Rutkay Aziz'in konuşmasını salondaki sanatçılar ve izleyiciler ayakta alkışladı. 

Perran Kutan Kutman'a ödülünü, ''Perihan Abla'' adlı televizyon dizisinde ''Şakir'' karakterini canlandıran rol arkadaşı Şevket Altuğ verdi. Çok duygulandığını belirten Şevket Altuğ, ''Bence Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük kadın oyuncularından birine bu ödülü vermek büyük onur. Daha yapacağın çok iş var'' dedi. 

Usta oyuncu Halit Akçatepe ise ödülünü Tarık Akan'dan aldı. Akan ile 40 yıldır dost olduklarını anlatan Akçatepe, 1943 yılında sinema oyuncusu olduğunu ve bugünlere geldiğini söyledi.

BASIN BU İLGİYİ ÖZCAN ALPER'E NEDEN GÖSTERMEDİ?

Özcan Alper, 18. Altın Koza Film Festivali'nde 'Gelecek Uzun Sürer' filmiyle Yılmaz Güney Ödülü'nü almış ve şöyle bir konuşma yapmıştı:

"Bu ülkede 1990’lardan bugüne 17 bin 500 insan, biz evlerimizde gece uyurken, adına JİTEM denilen ve aslında bugün herkesin çok açık bildiği, bir şekilde devletin de içinde olduğu karanlık güçler tarafından evlerinden alındılar, çorak arazilerde katledildiler,öldürüldüler.Ve maalesef devlet, onların annelerine,eşlerine,kardeşlerine,çocuklarına kemiklerini bile hala çok görmekte. Umarım gerçekten bir hukuk devleti olacaksak,çocuklarımızın yüzüne utanmadan bakabileceksek,evlerimizde rahat uyuyabileceksek, bu ülkede sanat yapılıyor diyebileceksek bütün bunlarla yüzleşmemiz gerekir diye düşünüyorum"

OKURLAR SOSYAL MEDYADA TARTIŞIYOR

Sosyal medyada, Rutkay Aziz'in konuşmasına gösterilen ilginin Özcan Alper'e gösterilmemesi eleştirilirken, bazı okurlar da, bir sözün haber değerini kimin söylediğinin de belirleyebildiğini, Rutkay Aziz daha tanınmış ve eski bir sanatçı olduğu için sözlerinin basında daha fazla yer etmiş olabileceğini savundu.

Bazı okurlar "cumhuriyetçi" diye niteledikleri Rutkay Aziz'in sözlerinin haber yapılmasından rahatsız.

İki konuşmayı da aşağıdan izleyebilirsiniz:


Özcan Alper - 18. Altın Koza Film Festivali... bklvideo

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER