'Nü' resimlerin olduğu sergideki tablolar ters çevrildi

Gülören'in 'artnüyet' sergisindeki eserler duvardan indirilmesine tepki gösterildi...

'Nü' resimlerin olduğu sergideki tablolar ters çevrildi

TOKİ Şehit Savaş Kubaş Anadolu Lisesi resim öğretmeni Emin Gülören, 16’ncı kişisel sergisini geçen Cumartesi günü Eskişehir Devlet Güzel Sanatlar Galeri’nde açtı.

15-24 Aralık 2012 tarihleri arasında açık tutulacağı duyurulan serginin açılışına Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile çok sayıda davetli katıldı.

Sergilenen 29 nü eser, davetliler tarafından ilgiyle izlendi. Pazar günleri kapalı olan galeriye bugün gelerek sergiyi gezmek isteyenler, tabloların duvardan indirildiğini, ters çevrilerek yere konulduğunu gördü.

Sanatçı Emin Gülören ise, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi yetkililerinin kendisine herhangi bir bilgi vermediğini, eserlerinin kimin talimatıyla kaldırıldığını bilmediğini söyledi.

GALERİ ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI

Eskişehir Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’ndeki olaya Eğitim-Sen Şube Başkanı Ali Paşa Şanlı tepki gösterdi. Şanlı, galeri önünde sanatçı Emin Gülören ve bir grup sendika üyesinin katılımıyla basın açıklaması yaptı. Olayı kınadıklarını ifade eden Ali Paşa Şanlı, "Kültür Müdürlüğü ile hiçbir yetkili serginin kapatılması durumunu üzerine almadığını" belirterek, "Biz, özellikle bu tutum ve davranışın ülkemizdeki siyasal ve ideolojik bir hegemonya oluşturmaya çalışan iktidarın, esasen beynin arkasındaki düşünceyi gösterdiğini düşünüyoruz. Bu iktidarın neler düşündüğünü, neler yapmak istediğini göstermektedir," dedi ve konuşmasına şöyle devam etti:

"Kendisi gibi düşünmeyenleri ötekileştiren bu anlayışı kınıyoruz. Başta Vali ve Kültür Müdürlüğü yetkilileri olmak üzere bunun sorumluluğu kime aitse bu konuda kendilerinden açıklama bekliyoruz."

ÖNEMLİ OLAN 'NÜYET'

Sanatçı Emin Gülören’in basın kuruluşlarına sergi davetiyesiyle birlikte gönderdiği mailde şu yazıların bulunması dikkat çekti:

"ArtNüyet-15-24 Aralık. Korkulan, ayıplanan, hor görülen ve art niyetle bakılan hatta içine tükürülen sanat; hele konu ’Nü’ olunca da hem tahrik hem de bir tehdit. Aslında önemli olan ’nüyet’. Sergi açılışında sizi ve tüm çalışanlarınızı aramızda görmekten mutluluk duyacağız."

Eskişehir Devlet Güzel Sanatlar Galerisi yetkilileri resimlerin duvardan indirilmesi olayı ile ilgili olarak "Sergimiz izleyicilere kapalı. Devlet memuru olduğumuz için de bu konuda konuşamayız" dedi. (T24)

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2012, 16:57

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER