Necatigil Şiir Ödülü, küçük İskender'in oldu

Ödül töreni 13 Nisan'da yapılacak

Necatigil Şiir Ödülü, küçük İskender'in oldu

Necatigil Şiir Ödülü oy birliğiyle küçük İskender'in 'Mayıs Giremez' adlı kitabına verildi.

Türkiye şiirinin önemli şairlerinden Behçet Necatigil’in anısına 1980 yılından bu yana düzenlenen Necatigil Şiir Ödülü, 2017 yılında oy birliğiyle küçük İskender’in 'Mayıs Giremez' adlı kitabına verildi.

Kültür Servisi'nin haberine göre 6 Nisan’da toplanan seçiciler kurulu, ödüle ilişkin şu açıklamayı yaptı: “küçük İskender, ilk kitabı ‘Gözlerim Sığmıyor Yüzüme’den başlayarak günümüz şiirine yeni bir söyleyiş, yeni bir soluk kazandırdı. Çağdaş Türk şiirinin birikimlerini dilde ve anlatımda yeni yaklaşımlarla zenginleştirdi. Günümüz toplumunun farklı kesimlerinin yaşam kültürlerini şiir diline taşıdı. ‘Mayıs Giremez’, küçük İskender’in otuz yıllık şiir birikiminin parlak bir örneği olmasının yanında, günümüz şiirini yücelten özellikleriyle de ödüle değer bulundu.”

2017 yılı seçiciler kurulunda Eray Canberk, Cevat Çapan, Refik Durbaş, Turgay Fişekçi ve Doğan Hızlan yer aldı. Ödül töreni 13 Nisan 2017 Perşembe günü saat 18.30’da Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı’nın katkılarıyla vakfın Ortaköy tesislerindeki Hamdi Saver salonunda yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2017, 23:04

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER