Murathan Mungan’dan Derya Köroğlu açıklaması

Yıllardır ısrarla dile getirilen bir yalan çileden çıkardı…

Murathan Mungan’dan Derya Köroğlu açıklaması

Deniz Güneş / Demokrat Haber İstanbul

 

Yazar, oyun yazarı ve şair Murathan Mungan’ın birçok şiiri Yeni Türkü grubu tarafından bestelenerek milyonların hafızasına kazındı. Yeni Türkü’nün besteci ve yorumcusu Derya Köroğlu ile Mungan’ın yaratıcılıklarının meyve veren buluşması ise yıllardır dedikodu kumkumaları tarafından taşlanageldi. Israrla uydurulan, yayılan, yeni eklentiler yapılan iddiaya göre Murathan Mungan ve Derya Köroğlu sevgili idi. Yıllardır bu konuya gülüp geçen ikiliden Murathan Mungan artık bu konuya nokta koymaya karar verdi. Ve aşağıdaki açıklamayı yaptı:

 

TATSIZ VE ZORUNLU BİR AÇIKLAMA

Böyle bir yazı yazmak zorunda kaldığım için, özellikle okurlarımdan özür dilerim. Onlar benim bu tür açıklamalar yapmaktan hoşlanmadığımı bilirler. Hepimizin hakikatlere borcu vardır; buna sayın.

 

Hiçbir zaman iyi bir "sosyal medya" takipçisi değildim; şimdilerdeyse bu mecraya sınırlı zaman ayırdığımı söyleyebilirim. Benimle ilgili söylenen bir dolu yalan, iftira, yakıştırmanın günlerin köpüğünde nasıl kaybolup gittiğini bildiğim için hiçbirinin takipçisi olmadım. Dolayısıyla, benim "Yeni Türkü topluluğunun solisti Derya Köroğlu ile bir zamanlar sevgili olduğumuz" saçmalığını ilk duyduğumda gülüp geçtim. Hatta Derya'yla birlikte güldük. Ama gördüğüm kadarıyla bu sefer işin tadı kaçtı; ordan burdan duyduğu yalan yanlış her şeyi fütursuzca sosyal medyaya aktarmada sakınca görmeyen sorumsuz insanlar sayesinde bu durum sıradan bir yalan, ucuz bir yakıştırma olmaktan çıkıp konuşulabilir bir şeymiş sanılmaya başlandı.

 

Öncelikle şunu söyleyeyim: Biz Derya Köroğlu ile değil sevgili olmak, yakın arkadaş bile sayılmazdık. Tanıştığımız sıralarda arkadaşım Meral Özbek ile evlendi. (Kendisi "Yeni Türkü"nün birçok şarkısının sözlerini yazmıştır. "Çocuklardık parlak yıldızlardık o zaman," nakaratıyla ünlü "Günebakan" başta olmak üzere, "Açelya", "Resim", "Rüzgar" gibi güzelim şarkıların sözleri onun elinden çıkmadır.) Derya'nın oğlu Yunus'un annesi, ikinci eşi Sibel Erülgen de ahbabımdır. Ayrıca zamanında bütün kopyaları kaybolmuş olan "Başkasının Hayatı" adlı senaryomun bir kopyasını kaç yıl sonra bulup bana getirdiği için, hayatım boyunca şükran duyacağım insandır kendisi. Gördüğüm kadarıyla Derya, şimdilerde üçüncü evliliğini yaptığı genç ve güzel eşi Ayşe Özgür Köroğlu ile mutlu ve huzurlu bir yaşam sürdürüyor. Anlayacağınız, sosyal medya uydurmacılarının yalanlarıyla bizim hayatımız birbirini hiç tutmuyor.

 

Şunu özellikle belirtmeliyim ki, Derya Köroğlu hayatımda gördüğüm "heteroseksüel" olup da "homofobik" olmayan insanlardan biridir. Olayların mizahi yanına takılmayı bilen muzip özelliğiyle, tüm bu söylentiler karşısında bıyık altından gülümseyip geçti sanırım. Bu saçmalıktan bir süre sonra rahatsız olduysa da, bir açıklama yapma gereği duymamış olması bile bir olgunluk göstergesi sayılmaz mı? Derya Köroğlu, medya karşısında hep "Yeni Türkü" olarak gözükmek istedi, evliliklerini ve özel hayatını "magazine etmekten" kaçındı. "Cezası" bu mudur?

 

Benim güya onun için "Olmasa Mektubun", "İstersen Hiç Başlamasın" gibi şiirler yazıp, Derya'nın da karşılık olarak bunları bestelemiş olması zırvalıklarına gelince: Söz Vermiş Şarkılar kitabımda şarkılarımın yazılma serüvenlerini anlatırım, Stüdyo Kayıtları kitabımda değinirim, ama okuyan kim! Bir işin aslını öğrenmek yerine, ordan buradan duydukları yalan yanlışla kirli merakları kışkırtmak varken... Öncelikle iki şarkının da bestecisi Derya Köroğlu değildir. İlk şarkı Yunanlı besteci Manos Loizos'undur. Adından da anlaşılacağı gibi, şarkıyı söyleyeni "fonetik olarak" rahatlatsın diye, "Ola se thimizun"u "Olmasa mektubun" yapmıştım. Anlayacağınız ortada ne ayrılık vardı, ne de mektup! Keşke bunu yalnızca bir şarkı olarak dinlemeyi deneseniz. İkinci şarkının bestecisi ise Selim Atakan'dır. "Şarkıcı Kız Kezban'ın Önlenebilir Tırmanışı" adlı müzikal için yazılmış bu şarkı, dolayısıyla benim ruh halimi değil, konu gereği ilerleyen yaşında karşısına çıkan genç erkeğe seslenen müzikalin kahramanı Kezban'ın ruh halini yansıtmaktadır.

 

İstanbul'a taşındığımız yıllarda söz yazarı ve besteci olarak bir işbirliği içine girdik Derya'yla, dostluğumuz, arkadaşlığımız pekişti; "Fırtına", "Dönmek", "Göç Yolları", "Aşk Yeniden", "Ağır Kapı" böyle ortaya çıktı. "Cezası" bu mudur?

 

Ben kendimi ve kimliğimi hiçbir zaman gizlemedim, ama mahremimi korumaya hep özen gösterdim. Sanırım burada benim kimliğini açıkça üstlenen varlığımdan ötürü çevremdekileri de içine çeken homofobik bir cezalandırma mekanizması işliyor. Yazdığım şarkıları söylemekten başka bir ilgisi olmayan "heteroseksüel" bir adamı ısrarla sevgilimmiş gibi göstermek, hakkımızda asılsız hikayeler uydurmak, kaç yıldır onca insanın anılarına eşlik etmiş bu şarkılara yalan tarihler yazmaya kalkışmak tek kelimeyle ayıptır. Benim diyeceklerim bu kadar. Umarım utanırsınız.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2012, 11:16
YORUM EKLE