Laz Marks’a dört dava!

Haldun Açıksözlü'nün 2009'dan beri sahnelediği Laz Marks oyununa bugüne kadar dört dava açıldı.

Laz Marks’a dört dava!

Politik komedide iktidarı kıyasıya eleştiren Açıksözlü "Suç ve suçluyu övme" ve "Başbakana hakaret" gerekçeleriyle yargılanıyor.

Emel GÜLCAN / BİA

Haldun Açıksözlü'nün politik stand-up'ı "Laz Marks", 2009'dan beri 225 kere sahnelendi, yüz bine yakın seyirciye ulaştı. Ama Laz Marks'ın popülerliği bununla sınırlı değil. Şimdiye kadar hakkında dört dava açıldı, bazen salon bulamadı, bazen de gösterileri polisler tarafından kaydedildi. Laz Marks'ın başına gelenleri bianet'e anlatan Açıksözlü, dava arifelerinde polislerin yaptığı özel izinli çekimlerden bahsedip, "Çok uğraşıyorlar kasedimi yapmaya ama yapamayacaklar" diyor.

DAVA ÜSTÜNE DAVA

Laz Marks'a ilk dava, 15 Ocak 2010'da Rize 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde "Başbakan'a hakaret" gerekçesiyle açıldı. Rize'deki gösteride Açıksözlü, kahramanı 'Rizeli Recep Tayyip' olan bir fıkra anlatınca politik göndermelerle dolu oyun davalık oldu. Bugüne kadar altı duruşması yapılan davanın gelecek duruşması, 19 Ocak'a ertelendi.

Henüz ilk dava sürerken, aynı yıl oyunda Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya ve Mazlum Doğan'ın isimlerini anarak söylediği "Bizim tarihimiz değil mi ula? Gezmiş, Çayan, Kaypakkaya, hangi direnişin tarihini yazdılar? 1980'lerde Diyarbakır zindanlarında mazlumların yaktığı ateş halen yanmıyor mu?" cümleleri, Açıksözlü'nün başına dert oldu.

Laz Marks'a Kasım ayında TCK'nın 215. maddesinden "suç ve suçluyu övme" gerekçesiyle Tunceli'de dava açıldı. İddianamede Çayan ve Gezmiş'in isimlerinin yer almadığını, sadece Doğan ve Kaypakkaya'dan bahsedildiğini ve bunun tuhaf olduğunu anlatan Açıksözlü, 30 Eylül'de savunmasını verdi. Davanın gelecek duruşma 19 Kasım'da yapılacak. Laz Marks, hakkında dava açılsa da, oyunun finalinde aynı cümleleri söylemeye devam ettiğini şu sözlerle anlatıyor: "Oyunun finalinde o isimleri söylemeye devam edeceğim. Çünkü o isimler benim için bir değer."

"HAY BÖYLE SİSTEMİN!"

Laz Marks için 2011 de bereketliydi. Açıksözlü'ye önce 14 Ocak'ta Çorum'da ve ardından 31 Ocak'ta Amasya'da iki dava açıldı. Her iki gösteride de, iş bulduğunda severek çalışan ama işsiz kalınca "Hay böyle sistemin, hay böyle kapitalizmin, hay böyle başbakanın, bakanın anasını, avradını biiip!" diyen "Netçek Hasan" karakteri, gerekçe gösterildi.

Laz Marks, iki davada da TCK 125. madde uyarınca "Başbakan'a hakaret"ten yargılanıyor. Açıksözlü'nün Amasya'daki duruşması 29 Aralık'a ertelenirken, Başbakan'ın avukatının da müdahil olduğu Çorum'daki davanın 4. ve son duruşması, 7 Ekim'de yapıldı. Laz Marks'a henüz ceza hakkında tebligat yapılmasa da yasa gereği hakkında üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası öngörülüyor.

Peki, Laz Marks'ın neyi bu kadar rahatsız edici? Niye dava üstüne dava açılıyor? Açıksözlü, kimsenin söylemeye cesaret edemediği şeyleri söylediğini ve dili keskin olduğu için birilerini rahatsız ettiğini düşünüyor. Açıksözlü "Şu anda muhalif sanatın artık kalmadığını görüyorum. Artık insanlar, 'dizide rol vermezler', 'iş bulamam', 'gazeteden atılırım' gibi korkularla otosansür uyguluyor, iktidara muhalefet edemiyor. Laz Marks oyunuyla iktidarın karşısına düşmüşlerin sesi olmaya çalışıyorum. Söylemek istediklerimi dolandırmadan söyleyince rahatsız oluyorlar. Ben gücüm yettiğince devam edeceğim. Olmazsa cezaevinde de oynarım" diyor. (EG/HK)

YORUM EKLE