Kürt şarkıcıya ölüm tehdidi

Molotof, kalaşnikoflu klip çekmişti…

Kürt şarkıcıya ölüm tehdidi

'Her şeyi göze al' adlı ilk İngilizce albümünün çıkış klibi, Youtube’da yaklaşık 500 bin kişi tarafından izlenen Helly Luv isimli Kürt şarkıcı ölüm tehditleri alıyor. Luv, Rojavalı mültecilerin yaşadığı bir kampta molotof kokteyli, kalaşnikoflu peşmergeler ve Kürdistan Federe Bölgesi bayrakları ile birlikte çektiği klibi bir anda bütün dikkatleri üzerine çekti.

Helly Luv, klibini Youtube, Facebook ve Twitter’da yayınladı. Gerçek adı “Helen Abdulla” olan genç kadın “Helly Luv” diye tanınıyor.

3 Şubat tarihinde “Risk it All” (Her Şeyi Göze Al” diye bir albüm yayınladı. YouTube’de videoları yüzbinlerce kez izlendi.

Ancak, 25 yaşındaki genç kadını molotof kokteyli atarken, zılgıt çekerken, aslanın yanı başında ve ayrıca kalaşnikoflu kadın peşmergelerle dans ederken gösteren video,Kürdistan Federe Bölgesi'ndeki bazı İslamcı grupların tepkisini çekti.

G2 müzik grubunun yöneticisi ve şarkıcının menajeri Gawain Brack, “Çeşitli ölüm tehditleri alıyor, çoğu sosyal medyadan geliyor. Bu İslami grupların adını vererek onları yüceltmek istemiyoruz” dedi.

Abdulla ve ailesi 1988 yılında kaçıp Finlandiya’ya yerleşmiş. Hali hazırda Kürdistan Federe Bölgesi'nde yeni videoların çalışmalarını yapan genç kadın İngiliz The Guardian Gazetesi’ne yaptığı açıklamada “Bu kadar çok dikkat çekmiş olmaktan şaşırmadığını” belirterek “Devrim gibi bir şey yapmak istedim, daha önce Kürdistan’da hiç yapılmamış bir şey, ses getireceğini biliyordum” dedi.

Şarkıcı, “Videoda söylediklerimi, duymaları için molotof kokteyli gibi güçlü semboller var. Biz peşmerge kadınları, güçlü kadınlarız, ülkemizin bağımsızlığı için mücadele ediyoruz” dedi.

Özellikle bağımsızlıkla ilgili görüşlerinden ötürü olumlu tepki aldığını söyleyen Helly Luv, “Risk it All, hayalleriniz ve aşkınız için her şeyi riske etmek anlamına geliyor. Şahsen bir Kürt olarak, tüm Kürtlerin tek bir hayali olduğuna inanıyorum, bu da bağımsızlık” dedi. (Hürriyet)

İşte o klip:

İlgili haber:

Kürt kızı 'Her şeyi göze al'dı

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2014, 18:21

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER