Kars’ta Kürtçe ayıbı

Cevdet Bağca, Kürtçe türkü söyleyince protesto edip, mikrofonunu kestiler, sahneden indirdiler…

Kars’ta Kürtçe ayıbı

GENÇ Kafkas Spor Derneği tarafından organize edilen Cevdet Bağca ve Ezginin Günlüğü konserinde Kürtçe türkü krizi yaşandı.

Bağca’nın konuşmaları ve şarkılarına tepki gösteren Kars Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Köylü, Adalet Komisyonu Başkanı Tamer Keskin ile hakim ve savcılar konseri terk etti.

 

Öğretmenler günü nedeniyle düzenlenen konser, spor salonunda yapıldı. Konserde Ezginin Günlüğü’nden sonra sahneye çıkan Cevdet Bağca geçmişte söylediği bir şarkı nedeniyle 10 ay hapis yattığını belirterek, “Ben bu şarkıyı eskiden devrimci arkadaşlarım için yazdım. O kıyametleri kopardıkları kavga, sizin gibi aydınlar için çok komik bir kavgadır. Çok tehlikeli bir şey belki, kimileri beni uyarıyorlar, ama keşke Kars’ta bir Ermeni’nin şarkısını okuyabilsem. Bir Tat’ın, bir Terekeme’nin şarkısını okuyabilsem. Niyetim asla kimseyi incitmek değil. Niyetim şu; Biz kardeşiz. Bu devleti yöneten padişah ve saz arkadaşları duysun, niyetim budur” dedi.

PROTOKOL PROTESTO ETTİ

Sanatçı Bağca konuşmasının ardından Ozan Dino'ya ait Türkçesi ‘oy yare’ olan ‘oy hewale’ isimli türküyü Kürtçe okudu. Bağca’nın söylediği türkünün bitmesinden sonra protokolde bulunan Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Köylü, Adalet Komisyonu Başkanı Tamer Keskin ile hakim ve savcılar salonu terk etti.

 

Protokolle birlikte organizasyonu düzenleyen Genç Kafkas Spor Derneği Başkanı Emre Okan Bayramoğlu ve dernek üyeleri de salondan ayrıldı. Özgün müzik söylemeye devam eden Cevdet Bağca, bu kez öğretmen ve öğrenciler tarafından protesto edildi. Daha sonra sanatçının mikrofonu kapatılarak sahneden indirildi.

 

Organizatör Emre Okan Bayramoğlu, Bağca’nın sahneye çıkmadan önce alkol aldığını ve sahnedeki davranışları nedeniyle mikrofonunun erken kapatılarak sahneden indirildiğini iddia etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER