KAFFED: Anadilini unutma, unutturma

KAFFED, 21 Şubat Uluslararası Anadil Günü dolayısıyla "Anadilini unutma, unutturma" çağrısı yaptı

KAFFED: Anadilini unutma, unutturma

21 Şubat Uluslararası Anadil Günü'nde Kafkas Dernekleri Federasyonu'ndan, (KAFFED) "Anadilini unutma, unutturma" çağrısı geldi.

KAFFED, Çerkes toplumunu okullarda seçmeli Adıgece ve Abazca derslerine katılım konusunda daha fazla hassasiyet göstermeye davet etti.

KAFFED, UNESCO Genel Kurulu'nun Kasım 1999 tarihinde 21 Şubat'ı "Uluslararası Anadil Günü" olarak kabul ettiğini hatırlattı.

2000 yılından beri Türkiye'de de "21 Şubat Uluslararası Anadil Günü" olarak kutlandığını belirten KAFFED, açıklamada şöyle denildi:

“ Günümüzde Türkiye'de konuşulmakta olan 34 dilden 18 dil kaybolma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Son çeyrek yüzyılda ise Ubıhça ve Kapadokya Yunancası yok olmuştur.

Artık herkes kabul etmektedir ki kaybolmakta olan dillerin yaşatılabilmesinin yegane yolu, anadilde öğrenimin okullarda sürdürülmesi, bunun da devlet eliyle ya da devlet desteğiyle yapılmasıdır."

Çerkeslerin, çok dilliliğin, çok kültürlülüğün tehlike değil zenginlik olarak algılandığı ve bunların yaşatılması için önemli çabaların sarf edildiği bir döneme girilmesinin şans olarak gördüğünü ifade eden KAFFED, "Öncelikli olarak dilimizi her ortamda konuşmaya, okuma-yazmayı öğrenmeye, çocuklarımıza ve bilmeyen erişkinlere ısrarla öğretmeye çalışmaktayız.

Anadilimizi korumak asimilasyon ve inkar politikalarına karşı bir duruştur. Toplumumuzu, seçmeli Adıgece ve Abazca derslerine katılım konusunda daha fazla hassasiyet göstermeye davet ediyoruz" dedi.

(Kaynak: ETHA)

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2016, 13:43

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER