İz/Reç filmi gösterime girdi

Bu filmde 1915'ten etkilenen, topraklarından koparılmış ve müslümanlaşmış insanların acıları anlatılıyor...

İz/Reç filmi gösterime girdi
Tayfur Aydın'ın Yavuz Ekinci'nin bir öyküsünden yola çıkarak filmleştirdiği "İz/Reç", oğlu ve torunu ile birlikte yıllar önce göç ettirildiği köyüne geri dönen 80 yaşındaki bir kadının öyküsünü anlatıyor.
 
9 Aralık Cuma günü göste­rime giren, Tayfur Aydın'ın hem yazıp hem yö­nettiği ilk uzun metraj filmi "İz/Reç", oğlu ve torunu ile birlikte yıllar önce göç ettiril­diği köyüne geri dönen 80 yaşındaki bir kadının öyküsü­nü anlatıyor. Bu yolculuk sı­rasında kadının yıllardır için­de sakladığı sırrının gün yü­züne çıkmasıyla beraber kar­şımızda 1915'i buluyoruz.
Yavuz Ekinci'nin bir öykü­sünden yola çıkarak bu filmi çekmeye karar veren Aydın, kimliklerini değiştirerek yaşa­mak zorunda bırakılan Erme­nileri beyazperdeye taşımış. Film ile ilgili görüştüğümüz Aydın, hazırlık sürecinde me­tinlerden çok, kişisel hikâyelerden yararlandığını söyledi.

Aydın, neden böyle bir ko­nuyu seçtiğini ise şöyle anlat­tı: "1915'ten etkilenen ve Müslümanlaşmış insanların hikâyesi önemliydi. İnsanla­rın kendi özünü bile kabul etmediğine şahit olmuştum. Bir insanın özüne sahip çık­maması bence çok dramatik."
Film senaryosu için kısa bir sözlü tarih çalışması yaptı­ğını söyleyen Aydın, filminin bir dönem filmi olmasını istemediğini de belirtti. Aydın, "Bu ülkede sadece 1915 değil 1938 de yaşandı. Her an her şeyin olabileceği bir ülkede yaşıyoruz. İnanılmaz şeyler yaşandı ve bu yaşanılanlarla yüzleşilmiyor" diye konuştu.

Filme gelen ilk tepkilerin oldukça olumlu olduğunu belirten Aydın, "İnsanları ağ­latmak yerine konuyu uzak­tan göstermeye çalıştık. Bu konuda başarılı olduğumuzu düşünüyorum" dedi ve şöyle devam etti: "Yalın bir hikâye­yi haksızlık etmeden göstermeye çalıştık. 1938'in bu ka­dar tartışıldığı bir dönemde, 1915 tartışmalarının bitirildi­ği yerde, insanların 'Hâlâ böyle şeyler oluyor mu?' diye sorduğu bir dönemde, 'Evet, böyle şeyler yaşandı' demek oldukça önemli."
Yapımcılığını Türker Korkmaz'ın üstlendiği filmin mü­ziklerini "Gelecek Uzun Sü­rer" filminin müzikleri ile Adana Altın Koza Film Festivali'nde "En İyi Müzik Ödülü"nü alan Mustafa Biber yaptı. Filmde Necmettin Çobaoğlu, Bilal Bulut, Serdar Orçin, Ozan Diyar, Melahat Bayram ve Tarçın Çelebi rol alıyor. (Bianet)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER