İstanbul Bienali'nin kavramsal çerçevesi belirlendi

14. İstanbul Bienali'nin başlığı ve kavramsal çerçevesi bir medya toplantısıyla duyuruldu...

İstanbul Bienali'nin kavramsal çerçevesi belirlendi

14. İstanbul Bienali’nin başlığı ve kavramsal çerçevesi Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde düzenlenen bir medya toplantısı ile duyuruldu.

Carolyn Christov-Bakargiev tarafından bir dizi işbirliği içerisinde şekillendirilen bienalin kavramsal çerçevesi şöyle açıklandı:

“Tuzlu Su: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori. 14. İstanbul Bienali çizginin nerede çekileceğini, nerede geri çekilmek gerektiğini, nelerden faydalanılabileceğini ve neyin öne çıkarılabileceğini aramak üzere yola çıkıyor. Bienal bunu ‘açık bir denizde, yüzey düzken parmak uçlarıyla, derinlere inildiğinde, katlanmış kodlama katlarını açmadan’ yapıyor. Bu uluslararası sanat sergisi, elliden fazla görsel sanatçının yeni işlerinin yanı sıra, içlerinde denizbilimci ve nörobilimcilerin de bulunduğu farklı alanlardan profesyonellere yer veriyor. Boğaziçi ekseninde şehrin geneline yayılan sergi, şiirsel ve siyasi olarak dünyayı şekillendiren ve dönüştüren, görünen ve görünmeyen farklı dalga sıklığı ve biçimlerini, su akıntıları ve yoğunluklarını ele alıyor.

Sanatla ve sanat aracılığıyla yas tutuyor, hatırlıyor, kınıyor, iyileşmeye çalışıyoruz. Kendimizi formdan giderek zenginleşen yaşama yansıyan neşe ve canlılık ihtimaline adıyoruz.”

BİENAL KAPILARINI 5 EYLÜL’DE AÇACAK

Bienalin kavramsal çerçevesini oluşturma sürecine katkıda bulunanlar için, “14. İstanbul Bienali için Carolyn Christov-Bakargiev kavramsal çerçeveyi oluşturma sürecinde Cevdet Erek’in ‘sanatsal tavsiyeleri’nden, Griselda Pollock’un ‘keskin entelektüel zeka’sından, Pierre Huyghe’un ‘duyarlılığı’ndan, Chus Martínez’in ‘küratöryel hayal gücü’nden, Marcos Lutyens’in ‘dikkati’nden, Füsun Onur’un ‘sahip olduğu keskin bakış’tan, Anna Boghiguian’ın ‘siyasi felsefesi’nden, Arlette Quynh-Anh Tran’ın ‘gençlik dolu heyecanı’ndan, William Kentridge’in ‘bilgelik yüklü tereddütleri’nden yararlanıyor. Christov-Bakargiev, süreç ilerledikçe belirecek başka nitelik ve aracılıklardan da beslenecek. Yakın zamanda başlayan işbirlikleri arasında Elvan Zabunyan’ın ‘sıradışı okumaları’, Emin Özsoy’un ‘okyanus üzerine derin bilgisi’, Aslı Çavuşoğlu’nun ‘anlatıda kurduğu çeşitlilik’, Emre Hüner’in ‘sürekli çoğalan koleksiyonları’, Merve Kılıçer’in ‘samimi ilişkileri’ ve Russell Storer’in ‘güzellik algısı’ yer alıyor.

İstanbul Bienali’nin Danışma Kurulu’nda Adriano Pedrosa, Başak Şenova, İnci Eviner, Iwona Blazwick ve Ute Meta Bauer yer alıyor.” denildi.

14 İstanbul Bienali’nin ayrıntılı bilgisine ulaşmak için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2014, 00:21
YORUM EKLE