Her şeye uyan kılıf: 'Vatandaşın hassasiyeti'

Bir+Bir: Gündelik faşizme pabuç bırakmayalım

Her şeye uyan kılıf: 'Vatandaşın hassasiyeti'

İSTANBUL - Bir+Bir dergisinin yeni sayısının sunum yazısında "İstiklal Marşı'yla dalga geçildiğini" ve müşterilerin şikayet ettiğini söyleyen mağaza yönetimi, derginin raflardan toplanmasını istedi. Dergiyse "gündelik faşizme pabuç bırakmayalım " diyerek tepki gösterdi

Nezih Kitapevi, Metis"in "Irkçılık, Ayrımcılık ve Nefret Suçları" temalı 2011 ajandasının satışını, 10 Kasım sayfasında yer alan bir çizimin müşterilerin tepkisini çekmesi üzerine yasaklamıştı. Kitapevi'nin gerekçesi "hassas vatandaş" tepkisiydi. Bu olayın üzerinden çok geçmeden bir başka sansür haberi de Doğan Medya Grubu'na ait olan D&R Mağazalarından geldi.

Mağaza yönetimi, dergide yer alan "İstikbal Marşı"nın İstiklal Marşı ile dalga geçtiğini, ve bu nedenle müşterilerinden "haklı" tepkiler aldıklarını belirtti. Bu nedenle de yayının bütün mağazalarında satışa kapatıldığını ve raflardan kaldırıldığını duyurdu.

Bunun üzerine dergi İnternet sitesinde yayınladıkları açıklamada D&R'ın kararını "şaka gibi" sözleriyle değerlendirdi.

Birdirbir.org adresinde yapılan açıklama da şöyle denildi:

"Bir+Bir'in başına gelen bu ummanda bir katre sadece. Ama o katreye bakıp büyük resmi görmek mümkün.

"Başbakanın linç girişimlerini haklı gösteren sözlerini hatırlayalım: 'Vatandaşın hassasiyeti'. D&R yetkilileri de, Bir+Bir'in satışa sunumunu niye yasakladıklarını sorduğumuzda başbakanı yankıladı: 'Vatandaşın hassasiyeti...' Daha geçen hafta Kadıköy'deki Nezih Kitabevi de aynı gerekçeyle Metis'in 2011 Ajandası'nı raflarından kaldırdı. Sıradan faşizmin tipik örnekleri her gün kapı çalıyor. Bu hafta biz de kapısı çalınanlardandık:

"Bir+Bir dergisi ilk sayfasında yer alan ve İstiklal Marşı ile dalga geçer şekilde uygunsuz şiiri sebebiyle müşterilerimizden haklı tepkiler görmektedir. Yayın bütün mağazalarımızda satışa kapatılmıştır. Yayının acilen dergi raf ve teşhirinden kaldırılması..."

"UMMANI GÖSTEREN KATRE"

"Bizim yaptığımız küçük bir şakaydı, okurlarımızla aramızda bir şaka" diyen dergi gelişmeyi "O sıradan espriyi okurlarımıza küçük bir tebessüm olsun diye yapmıştık. Sonrası tam bir şaka oldu. Ummanı gösteren bir katre" olarak niteledi.

Bir+Bir okurlarına bu gündelik faşizme pabuç bırakmama çağrısı yapıyor

ANF

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER