'Hayat Güzeldir'in senaristi öldü

İtalyan Senarist, 73 yaşındaki Vincenzo Cerami yaşamını yitirdi...

'Hayat Güzeldir'in senaristi öldü

İtalyan sinema-tiyatro dünyası bir değerini daha yitirdi. Uzun süredir mücadele ettiği hastalığa yenik düştüğü belirtilen senarist ve tiyatro oyunları yazarı Vincenzo Cerami, Roma’da hayata gözlerini yumdu. 

Cerami, 1997 yapımı Hayat Güzeldir filminin senaryosunu Roberto Benigni’yle birlikte kaleme almıştı. 2. Dünya Savaşı sırasında götürüldükleri Yahudi kamplarında, bir babanın ve annenin çocuğunu korumak için yaptıkları özveriyi anlatan dramatik film, 1998 yılında Cannes Film Festivali’nden büyük ödülle dönmüştü.

YILIN EN BAŞARILI FİLMİNE İMZA ATMIŞTI

Hayat Güzeldir, 1999 yılında “En İyi Senaryo” da dahil 7 dalda Oscar Ödülü’ne aday gösterilmiş, “Yabancı Dilde En İyi Film”, “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Müzik” ödüllerine layık görülmüştü.

Cerami’nin 1976 yılında yayımladığı, “Un Borghese Piccolo Piccolo” adlı ilk kitabı ünlü Yönetmen Mario Monicelli tarafından beyazperdeye uyarlanmış, filmin başrolünü ise İtalyan sinema tarihinin önemli oyuncularından Alberto Sordi üstlenmişti.

Cerami,Yönetmen, Oyuncu ve Senarist “dostu” Roberto Benigni’nin son 25 yılda imza attığı önemli filmlerini birlikte kaleme almıştı. Cerami’nin imzası, İtalyan sinemasına adını yazdırmış çok sayıda ünlü yönetmenin filmlerinde de yer buldu.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2013, 19:39
YORUM EKLE