'Gülünç Karanlık' sahnelenmeye devam ediyor

'Gülünç Karanlık', Almanya’da 2015 yılında “Yılın En İyi Almanca Oyun Metni” ödülünü almıştı

'Gülünç Karanlık' sahnelenmeye devam ediyor

Almanya’da 2015 yılında “Yılın En İyi Almanca Oyun Metni” ödülünü alan “Gülünç Karanlık” adlı oyununu Bakırköy Belediye Tiyatrosu tarafından sahneleniyor.

Gazete Karınca'nın haberine göre; Wolfram Lotz’un “Gülünç Karanlık” adlı oyununu 2016/2017 tiyatro sezonunda sahnelenmeye devam edilecek.

Lotz’un, Joseph Conrad’ın “Karanlığın Yüreği” isimli romanını ve Francis Ford Coppola’nın “Apocalypse Now” isimli filmini temel alarak Batı’nın sömürgecilik tarihinin izini süren bir radyo oyunu olarak tasarladığı oyunun Türkiye prömiyeri Şubat 2015’te yapılmıştı.

Oyunda, Alican Yücesoy, Doğacan Taşpınar, Erol Ozan Ayhan, Hatice Elif Ürse, Yelda Baskın rol alıyor. Oyun ay sonunda ise Berlin Maxim Gorki Tiyatrosu’na ve Theater an der Ruhr’a (Mülheim) konuk olacak.

EN YAKIN GÖSTERİM 28-29 EKİM'DE

Oyunun en yakın gösterimi ise 28-29 Ekim tarihlerinde Yunus Emre Kültür Merkezi Turhan Tuzcu Sahnesi’nde.

Oyun sezon boyunca Bakırköy Belediye Tiyatrosu Tunus Emre Kültür Merkezi Turhan Tuzcu sahnesi ve Kadıköy Moda Sahnesi’nde seyirci ile buluşacak.

OYUN HAKKINDA

Çağdaş Alman tiyatrosunun genç yazarlarından Wolfram Lotz 2014 yılında kaleme aldığı oyunda yeni dünya düzenine dair keskin bir bakış açısı getiriyor. Somalili bir korsanın savunması ile başlayan oyun gizli bir görev için Afganistan’da bulunan iki alman askerin izini sürüyor. Onların nehir boyunca süren yolculuğu ve bu yolculukta yaşadıkları karşılaşmalar geçmişten bugüne batının sömürge tarihini hatırlatıyor. Lotz, oyun boyunca süren yolculukta yaşanan tüm bu karşılaşmalar aracılığıyla batı merkezli düşüncenin ve tarih yazımının baskın söylemini kırarak onu gülünçleştiriyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2016, 10:57
YORUM EKLE