Grup Yorum'tan son açıklama

Yorum özür bekliyor...

Grup Yorum'tan son açıklama

Biletix’in Grup Yorum biletlerini satmayacağı haberi birkaç gündür gündemin ön sıralarında yer aldı. Hem basın, hem dinleyiciler tepki gösterince Biletix yaptığı yanlıştan döndü.

 

Grup Yorum’un gelişmeleri değerlendirdiği son açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

 

Geçtiğimiz günlerde, yaşadığımız engellemelere yenileri eklendi. 24 Şubat Cuma günü Yalova’da yapacağımız konserin tanıtımları bölge polisi tarafından engellenmeye çalışılıyor. Asılan bez afişler sökülüyor, duvar afişleri yırtılıyor. 25 Şubat Cumartesi günü Bursa'daki konserimiz için konseri düzenleyen ADA Organizasyon, Biletix firmasına bilet bastırmak için başvuruyor ve Biletix yetkilisi tarafından; "Grup Yorum konser bileti satmanın suç olduğu, bu konu hakkında mahkeme kararı bulunduğu, bilet satanların 13 yıl hapis cezası aldığı, bilet gelirlerinin örgüte gittiği, avukatlarımız tarafından araştırılıyor" gibi gerekçelerle geri çevriliyor. Bunun üzerine konserimizi yapacak firma, kararın kendilerine resmi bir yazıyla iletilmesini istiyor, ancak böyle bir resmi cevap verilmiyor. Ardından 26 Şubat Pazar günü Kocaeli’deki konser yapacağımız salon, sözleşme olmasına rağmen, valilik yetkililerince zorla iptal ettiriliyor. Bütün bu baskı ve engellemeler iktidar ve yandaşlarının Grup Yorum’a karşı politik bir tavrı ve saldırısıdır.

 

Biletix de buna alet olmuştur. Biz Grup Yorum olarak karşılaştığımız bu durumu her pazar Galatasaray Lisesi önünde tutuklu elamanımız Seçkin Aydoğan için yaptığımız eylemde duyurduk. Bu açıklamamızla birlikte özellikle Biletix’in yaklaşımı basında sıkça yer almaya başlamış ve yüz binlerce dinleyicimizin tepkisiyle karşılanmıştır. Tepkiler üzerine yapılan Biletix açıklamaları ise gerçekleri ortaya koymaktan ve sorumluluktan uzak açıklamalar olmuştur.

 

Biletix Grup Yorum'dan ve Grup Yorum dinleyicilerinden, Ada Organizasyon'dan özür dilemelidir.

 

Diyorlar ki "hukuki olarak araştırdık, bir sorun yok, Yorum bileti satmaktan mutluluk duyacağız". Araştırmışlar ve bir sorun yokmuş ve biletleri satmaktan mutluluk duyuyorlar. Peki sorun olsaydı ne olacaktı, biz verelim cevabı, biletlerimizi satmayacaklardı, Grup Yorum'u yasadışı göstereceklerdi. Bu kadar kolay, Biletix için 27 yıllık bir müzik grubunu ve sanatçıları hiçe saymak.

 

Bu yaşadığımız olay hiç masum ve kabul edilir bir şey değildir. Biletix Grup Yorum’u şaibe altında bırakmıştır, yasadışı göstermeye çalışmıştır.

 

Grubumuz üzerinde baskılar devam etmektedir. 2011 yılı 17 nisan tarihinde Bakırköy'de düzenlediğimiz Bağımsız Türkiye Konseri ardından kültür merkezimizin polis tarafından basılması, Eğitim-Sen'li Berivan Doğan'ın bilgisayarında Grup Yorum şarkı sözü bulunduğu için 10 ay meslekten uzaklaştırma cezası alması, grubumuz elemanı Seçkin Aydoğan'ın tutuklanması, 26 Şubat'ta Kocaeli'de yapacağımız konser için tutulan salonun valiliğin yönlendirmesi ile iptal edilmesi ve en son Biletix ile devam eden saldırılar organize, bilinçli yapılan saldırılardır.

 

Bu anlamda Biletix'in bilet satmama kararı alması da bu gerçeklikten bağımsız değildir ve "hukuki olarak yanlış yapmamak için araştırıyoruz" gibi gerekçelerle yumuşatılamayacak kadar ciddidir, masum değildir, kabul edilebilir hiç değildir.

 

Tüm bu saldırıların arasından AKP iktidarını görmek gerekir. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in bir süre önce yaptığı "terörün arka bahçesi" güzellemelerinin pratikte karşılığıdır bu yaşadıklarımız. AKP için kendisine yalakalık yapmayan, kendisi gibi düşünmeyen herkes düşmandır.

 

DEMOKRAT HABER / DENİZ GÜNEŞ

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2012, 12:42
YORUM EKLE