Evrensel Kültür: 10 bin yıldır buradayız, susmuyoruz, siz de susmayın

Kapatılmasına onay veren imzacılara seslenen Evrensel Kültür, "Eminiz, hiçbiri Evrensel Kültür’ün 299 sayısından bir tekini bile okumamıştır" dedi

Evrensel Kültür: 10 bin yıldır buradayız, susmuyoruz, siz de susmayın

Aralık 1991'den bu yana yayın hayatını kesintisiz sürdüren ve son KHK'lerle kapatılan Evrensel Kültür dergisi, karara tepki gösterdi.
Derginin sitesinden yapılan açıklama şöyle:

"Evrensel Kültür kapatıldı.

Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan ilk kültür sanat edebiyat dergisi olduk.

Tam da 25. yılı geride bıraktığımız ay; 300. sayıya neler yapacağımızı konuşurken…

Kapatma kararnamesinin altında bir sürü imza var. Eminiz, hiçbiri Evrensel Kültür’ün 299 sayısından bir tekini bile okumamıştır.

Tolstoy’un renkli bir fotoğrafı vardı bu ay kapağımızda.

Tolstoy’u susturabilirler mi mesela?

Kasım sayımızın arka kapağında “Ben Ulrike Bağırıyorum” oyunundan şu sözlerle Dario Fo var: “Çok güvenli görünüyorsunuz! Fakat sanmayın ki bu böylece devam edecek! Öfke ve nefret büyük geminizin makine dairesinde terden geberenlerle birleşecek, biliyorum. İspanyol, Türk, Yunan, Arap, İtalyan göçmenler ve Avrupa’nın tüm ezilenleri… Ve tüm kadınlar, ezildiğinin, aşağılandığının, sömürüldüğünün farkında olan tüm kadınlar neden burada olduğumu ve beni neden öldürmek istediğinizi anlayacaklar… Gardiyanlar, yargıçlar, politikacılar, hiçbiriniz umurumda değilsiniz. Asla beni delirtemeyeceksiniz!”

Bizi de delirtemeyecekler!

Delirmeyeceğiz.

Buradayız.

Sümerce ilk dize tablete kazındığından beri buradayız.

İlk mağara resmi duvara çizildiğinden beri buradayız.

On bin yıldır buradayız.

Hiçbir yere gitmiyoruz.

Susmuyoruz.

Siz de susmayın…"

Derginin genel yayın yönetmeni Aydın Çubukçu, Twitter'dan "Evrensel Kültür 25.yaşını kapatılarak kutluyor. şan olsun. KHK kararıyla kapatılan ilk kültür sanat dergisi. altın harflerle yaz tarih baba!" yazdı.Dergi, kapatma kararının ardından sosyal medya hesabından da şu mesajları verdi:

"Evrensel Kültür, Aralık 1991'de çıktığımız yolu; tam 25. yaşımıza girerken KHK ile kesmeye çalışıyorlar. Susmayacağız. #EvrenselKültürSusmaz 
Prometheus'un selamı var" denildi.

Ayrıca Evrensel Kültür herkese şu çağrısı yaptı: "haydi; hepinizin kütüphanesinde var... evrensel kültür'den bir sayfa, bir şiir, bir söz, bir kapak paylaşın... haydi."
 

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2016, 17:31

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER