Ermeni soykırımı ‘Kırmızı köpek uluyor’da

ABD'deki Ermeniler soykırımı anlatan tiyatro hazırladı…

Ermeni soykırımı ‘Kırmızı köpek uluyor’da

ABD'deki Ermeniler, soykırımı bu kez bir tiyatro oyunuyla gündeme getirecek. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Ermeni toplumu New York’ta oynanacak tiyatro ile Ermeni soykırımını gündeme taşımaya hazırlanıyor.

 

”Kırmızı Köpek Uluyor” isimli tiyatro oyununda, 1915’te Osmanlı coğrafyasında yaşanan olaylar konu ediliyor.

 

New York’ta 5 Eylül ile 14 Ekim tarihleri arasında ”New York Theatre Workshop” isimli ”Off Broadway” diye tabir edilen tiyatro salonunda sahnelenecek oyunun biletleri satışa çıktı.

 

Alexander Dinelaris tarafından kaleme alınan ve Ken Rus Schmoll yönetiminde sahneye konulan oyun, Michael Kiriakos isimli bir gencin ailesinin hiç bilmediği tarihi gerçekler ile yüzleşmesini konu ediniyor.

 

Kiriakos, babasının ölümünün ardından, bir kutu içinde saklı tutulan mektuplardan yola çıkarak geçmişini araştırıyor ve aslında ailesinin sandığı gibi Rum değil Osmanlı Ermenilerine dayanan bir geçmişi olduğunu ve birçok Ermeni aile gibi kendi ailesinin de Türkler tarafından yüzyılın başında şiddete maruz kalarak soykırıma uğradığını öğreniyor.

 

”Kırmızı Köpek Uluyor” isimli oyunun Kahramanı Michael Kiriakos, ailesi ile ilgili ortaya çıkan bu gerçek karşısında hayatta daha da güçlü olmanın mücadelesini veriyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2012, 14:36

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER