Erdoğan'a Joker benzetmesi!

Baruter, Atatürk'ü Batman'e benzetirken, Başbakan Erdoğan'ı da kötü karakteriyle ünlü Joker kılığına soktu.

Erdoğan'a Joker benzetmesi!
Leman ve Penguen mizah dergilerinde karikatürleri yayımlanan sanatçı Bahadır Baruter, kişisel internet sitesi www.baruter.com ve facebook sayfasında yeni çalışmasını yayımladı.


"Ata yok, Tayyip yalan" ismini verdiği çalışmasında Baruter, Başbakan Erdoğan'ı Batman çizgiromanındaki Joker karakterine soktu. Erdoğan'ın dudaklarını ve yanaklarını kırmızıyla şekillendirirken yüzünü de beyaza boyadı.


Başbakan Erdoğan'ın arkasında asılı duran Atatürk resiminde de oynama yapan Baruter, Atütürk'e Batman maskesi giydirdi.
TARTIŞILAN OSMANLI ÇİZİMLERİ


Baruter, Osmanlı hanedanıyla böcek figürlerini bir araya getirerek yaptığı ‘Ottoman Bugs’ oyun kartları nedeniyle milliyetçi-muhafazakar kesimin hedefi haline gelmişti.
1YIL HAPSİ İSTENMİŞTİ


Karikatürist Bahadır Baruter'in mizah degisi Penguen'de çizdiği karikatürde cami sütununda okunan "Allah yok, din yalan" yazısı nediyle Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası ile bazı vatandaşların açtığı dava nedeniyle 1 yıla kadar hapsi istenmişti.

BAHADIR BARUTER KİMDİR?


1963 Ankara doğumlu. Sırasıyla Küçük Münevver Çocuk Yuvası’nda bir, Nilüfer Hatun İlkokulu’nda beş, İstanbul Erkek Lisesi’nde sekiz ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim bölümünde 14 yıl eğitim gördü.

Karikatür çizmeye 27’sinde başladı. “Pişmiş Kelle” de üç ay, “Limon” da bir yıl ve “Avni” de altı ay çalıştıktan sonra LEMAN’ın kurulmasıyla birlikte bu dergide yaklaşık 12 yıl süresince, Fatih Solmaz ile birlikte hazırladıkları “Lombak” adlı karikatür sayfasını çizdi. 1996‘da Selçuk Erdem’le birlikte “Lemanyak”ı çıkardı ve ilk bir yılı Selçuk Erdem ile birlikte olmak üzere yaklaşık beş yıl bu derginin bilfiil editörlüğünü yaptı.

1997’de Komik Şeyler Yayıncılık'ı kurdu. 2001’de 11 arkadaşıyla Lemanyak’ tan ayrılarak Lombak dergisini kurdu; hemen ardından Bülent Üstün ile birlikte Lombak’ın eki olarak Kemik’i çıkarttı. 2002’de Metin Üstündağ, Erdil Yaşaroğlu ve Selçuk Erdem ile birlikte Penguen’i kurdu. 2003’de Fatih Solmaz ile birlikte Kemik'i, Lombak'tan ayırarak müstakil formatta yayınlamaya başladı. Halen Penguen’de çizerlik ve editörlük görevlerini sürdürüyor. Yazar Mine Söğüt ile evli; çocuksuz ama kedili.


Ahmet Küçük- T24


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER